e-toplum Kamu 30 NİSAN 2017 / 14:08

Sağlıkta yeni ekonomiye hazırlık ele alındı

Endüstri 4.0’a geçiş sürecinde, sağlık sektörüne ilişkin strateji ve deneyimlerini paylaşıldığı “Sağlıkta Endüstri 4.0 Sempozyumu - USKAF II”, İTÜ Ayazağa Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Çeşitli sektörlerden temsilciler, akademisyen ve araştırmacılar Endüstri 4.0’a geçiş sürecini, sanayideki uygulamaları, karşılaştıkları zorluklara ve firmalara yansıyan faydalarına ilişkin yaklaşımları, stratejileri ve deneyimleri katılımcılarla paylaştı.
Sempozyumun açılışında konuşan İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, Endüstri 4.0 devriminin sağlık alanındaki gelişmelerini yakından takip ettiklerini anlatarak, “Dünya hızlı bir şekilde değişiyor. Bizim de teknolojik olarak bu değişime ayak uydurmamız lazım. Bu işlerde oyuncu olmak istiyoruz, ki zaten oyuncuyuz" diye konuştu. Prof. Dr. Mehmet Karaca, İTÜ bünyesinde medikal sektöründe 6 tıbbi cihazın kazandırılmasında rol üstlenen bir ekibin de olduğunu sözlerine ekledi.
Sempozyumun Düzenleme Kurulu’nda İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca’nın yanı sıra Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Cevdet Erdöl, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sadettin Hülagü, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanı Fahrettin Keleştemur, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Hatice Camgöz Akdağ, A. Banu Elmadağ Baş, Alp Üstündağ ve Fethi Çalışır, Kocaeli Üniversitesi, SAKİD Başkanı Nuh Zafer Cantürk, SENATÜRK Başkanı Bahadır Güllüoğlu ve SENATÜRK Başkan Yrd. Abut Kebudi yer alıyor. Sempozyumun öğleden önce gerçekleşen oturumlarında; akıllı enerji ve nesnelerin interneti şirketi Silver Spring Networks’ün EMEA pazarından sorumlu Genel Müdürü Burak Aydın “Nesnelerin İnterneti”, Genomedis Biyoteknoloji’de genetik ve biyoteknoloji alanında çalışan Sevgi Salman Ünver “Genomik Çağında Bireye Özgü Tedavi Uygulamaları” ve Medipol Grubu Stratejik Yönetim ve İş Geliştirme Koordinatörü Mehmet Hızarcı “Akıllı Sağlık İçin Akıllı Çözümler”, Eczacıbaşı Bilgi Güvenliği Müdürü Kayıhan Altınöz “Sağlıkta Bilgi Güvenliği” ve GE Healthcare Direktörü Tolga Tuncer “Bilgi ve İletişim Teknolojileri” konularında gelişmeleri paylaştılar. 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics