e-toplum Kamu 19 EKİM 2015 / 10:25

Sayısal Gündem 2020 çalışmaları projelendiriliyor

‘TBD Sayısal Gündem 2020’ Genişletilmiş İstişare Toplantısı, Gazi Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Avrupa Birliği, büyüme stratejisi çerçevesinde, 2010 yılında başlattığı Avrupa için Sayısal Gündem 2020 (Digital Agenda for Europa 2020) Programı ile 2020’ye kadar yürütülecek bir dizi eylem planı oluşturdu. 7 ana başlık altında 132 eylemden oluşan bu çalışmalar, yıllık puanlamalarla takip ediliyor ve ilerlemeler kaydediliyor. Avrupa Birliği’nin 2020’ye kadar toplam büyümesine yüzde 5 ek katkı getirerek kişi başı gelirin 1500 Avro daha fazla olmasını sağlayacak bu çalışmalar sonucunda doğrudan istihdama 1,2, dolaylı istihdama 3,8 milyon kişilik ek katkı sağlanmış olacak. Türkiye’de de benzer bir ‘Sayısal Gündem’ oluşturmak ve bilişim sektörünün geleceğini belirleyecek uzmanlık çalışmalarının başlaması gerektiğinden hareketle; TBD, TBV, TÜBİSAD, ECİD ve TESİD 29 Mart 2011’de bir araya gelerek ‘Dijital Türkiye Platformu’nu oluşturdu. TBD de, ‘Dijital Türkiye Platformu’ adına inisiyatif üstlenip Ağustos 2013’ten itibaren ‘TBD Sayısal Gündem 2020’ çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor. Bu hedef doğrultusunda; Avrupa Birliği ile paralel şekilde yürütülen ‘TBD Sayısal Gündem 2020’ çalışmalarının 2016 Eylem Planı ve projelerini oluşturmak üzere bir araya gelen hedef grup ve uzmanlık grupları koordinatörleri, Gazi Üniversitesi Sosyal Tesisleri’nde bir araya gelerek bu güne kadar yapılan çalışmaları gözden geçirdi.
 
30’un üzerinde STK bir araya gelirse birlikten kuvvet doğar
 
Toplantının açılış konuşması yapan TBD Yönetim Kurulu Başkanı İ. İlker Tabak, TBD Sayısal Gündem 2020 Çalışma Grupları oluşturulmasının, TBD’nin son 3 yıldaki bir dönüşüm hamlesi olduğunu vurgulayarak “Tamamı uzman ve akademisyenlerden oluşan ve tamamı gönüllü olarak bu çalışmaların içerisinde yer alan 700’ü aşkın bilişimciyle adeta ‘Türkiye’nin Bilişim Ordusu’ nu kurduk. Bu ordu, akıl teriyle, bilgiyle, bilişimle ülkemizin özgür, mutlu ve aydınlık geleceğini inşa edecek öncü birlikler olacaktır. Türkiye’nin geleceğine yön verecek çalışmaları başlatırken bir yandan AB Sayısal Gündemi’ne paralel çalışmaları yürütüp Türkiye’nin AB gündeminden kopmamasını, diğer yandan devletimizin 2023 vizyonu olarak ortaya koyduğu ‘Türkiye’nin, dünyanın kalkınmış ilk 10 ülkesi’ arasına girme hedefine ulaşılması için yapılması gereken çalışmaları ortaya koyarak Türkiye’nin bilişimle kalkınıp, bilgi toplumu olması için topyekûn bir seferberlik yaratılmasının ilk meşalesini yakmayı amaç edindik” açıklamasını yaptı.
Bilişim ve iletişim sektörüyle ilgili 30’un üzerinde STK bulunduğuna işaret eden Tabak, bu STK’ların iş birliği içinde çalıştıkları sürece; birlikten kuvvet doğacağının altını çizerek TBD Sayısal Gündem 2020 uzmanlık gruplarının Türkiye’nin ‘Bilişim Skor Tablosu’nu oluşturacağını, bir başka deyişle ‘Bilişim Karnesi’ni çıkaracağını ve periyodik olarak bunun kamuoyuyla paylaşılacağını dile getirdi.
 
Devlet de bu sürece dahil olmalı
 
TBD Sayısal Gündem 2020 Genel Koordinatörü Prof. Dr. Mustafa Alkan da “Türkiye, sanayi çağına geçişte ve sanayi toplumu olmada başarısızlığının bedelini 200 yıldır ödüyor. Tarihi bir fırsat olarak önümüze gelen bilgi çağını yakalama ve bilgi toplumu olma fırsatını da ne yazık ki kaçırmak üzereyiz. Avrupa, bunu fark etti ve son bir hamleyle ayağa kalkmak istiyor. Bizde ise yoğun siyasi gündem ve iç meselelerimiz ne yazık ki Türkiye’nin önceliklerini değiştirdi. Bu süreçte Türkiye’nin bilişim STK’ları, bilişim önderleri ve bilişim uzmanları olarak bizlere çok önemli görevler düşmekte. Sayısal Gündem 2020 Projesi Türkiye için çok önemli bir proje. Devletin tüm yöneticilerini, tüm kurum ve kuruluşlarını bu sürece dahil etmek zorundayız. TBD Sayısal Gündem 2020 Projesi, Avrupa’nın yapmaya çalıştığı gibi bizim son bir hamlemiz olmalı ve bunu başarmalıyız” şeklinde konuştu. Toplantıda, Dijital Türkiye Platformu Koordinatörü Seda Çakmak da bir sunum yaparak platformun çalışmaları hakkında bilgi verdi. TBD Sayısal Gündem 2020 Merkez Yönetim Kurulu Temsilcisi Ersin Taşcı ise TBD’nin Sayısal Gündem 2020 çerçevesinde yaptığı çalışmaları anlattı. Uzmanlık gruplarında siber güvenlikten robot teknolojilerine, bulut bilişimden, internette çocuk istismarını önlemeye, engelliler için bilişimden Ar–Ge ve yenilikçiliğin geliştirilmesine kadar 7 Hedef Grubu altında koordine ediliyor. 3-5 Aralık 2015 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilecek ‘TBD 32. Ulusal Bilişim Kurultayı’nda TBD Sayısal Gündem 2020 çalışmalarına ilişkin oturumlara da yer verilecek.
 
ETİKETLER : 1042

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics