e-toplum Kamu 10 MART 2014 / 08:04

Siber güvenlik endüstrisi kurulmalı

TSE ve Bilgi Güvenliği Derneği, 26 Şubat’ta, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın katılımıyla TSE Ankara Merkez Binası Konferans Salonu’nda, ‘Siber Güvenlik Eylem Planı ve Standardizasyon Etkinliği’ düzenledi.

TSE Yazılım Test ve Belgelendirme Daire Başkanlığı ve Bilgi Güvenliği Derneği’nin gerçekleştirdiği ‘Siber Güvenlik Eylem Planı ve Standardizasyon Etkinliği’ne; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer, Bilgi Güvenliği Derneği Başkanı A. Hamdi Atalay, TSE Başkanı Hulusi Şentürk’ün yanı sıra kamu ve özel sektörün üst düzey yetkilileri katıldı. Bakan Işık konuşmasında; “TSE, her sektörde olduğu gibi bilişim sektöründe de hizmet vermeye devam ediyor. İçinde bulunduğumuz sayısal çağ; çok önemli riskleri de içinde barındırıyor. Siber güvenlik meselesini, milli güvenlik meselesi olarak almazsak yanılırız. Türkiye bir akıllı telefon çöplüğü haline gelmemeli. Türkiye sadece tüketen değil, üreten ülke olmak zorunda. Bunun için toplumsal bilinç çok önemli. Sayısal çağın üretici ülkelerinden biri olmak zorundayız. Yazılım Strateji Belgesi’nin hazırlıklarına da başladık. Genç nüfusu iyi değerlendiremezsek önemli bir risk olarak karşımıza çıkıyor. Yazılım sektörünü stratejik sektör olarak görüyoruz. Teknolojik ürünlerin kamu alımlarında, yerli üretimi avantajlı hale getiriyoruz. Öncelikle standardımızı ortaya koyarsak söz sahibi oluruz” açıklamasını yaptı.
Acarer, her 3,5 saniyede bir tehdit ortaya çıktığının altını çizerek siber saldırılara çok açık ekipmanlar kullandığımızı, telefonun zombi haline geldiğini belirtti. Şentürk, TSE’nin sadece ülke sınırları içinde değil tüm dünyada önemli bir belgelendirme kurumu olduğunun altını çizerek bilişim teknolojileri belgelendirmeleri ve testleri konusunda çalışmalarına devam ettiklerini kaydetti. Atalay, siber suç oranında dünyada ilk 10 ülke arasında olduğumuzu vurguladı.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics