e-toplum Kamu 29 MAYIS 2016 / 14:04

Siber güvenlikte proaktif olma fırsatı bu merkezde

Siber dünyadaki saldırıları gerçekleşmeden tespit eden Türkiye’nin ilk Siber Füzyon Merkezi, Savunma Sanayi Müsteşarı (SSM) İsmail Demir’in katıldığı törenle 17 Mayıs’ta Ankara’da açıldı. SSM Müsteşarı Demir, “Dünyada sadece birkaç ülkede bulunan Siber Füzyon Merkezi’yle Türkiye, siber güvenlik konusunda önemli bir güce kavuştu. Siber saldırıları gerçekleşmesinden önce analiz etmek, önüne geçebilmek kritik önemde” dedi. STM Genel Müdürü Davut Yılmaz ise yeni nesil Siber Füzyon Merkezi ile, klasik yöntemlerin ötesine geçtiklerini belirterek, “Farklı disiplinleri bir araya getiren ve tamamen bizim geliştirdiğimiz yapay zeka mekanizmalarıyla çalışan siber füzyon merkezi, yeni nesil siber güvenlik anlayışının ürünü ve ülkemiz için her anlamda pek çok ilki barındırıyor” bilgisini verdi.
Siber füzyon; farklı kaynaklardan gelen verilerin birleştirilip, yapay zekâ algoritmalarıyla analiz edildiği ve devamında makine öğrenmesinin kullanıldığı yeni nesil bir yaklaşım. Bu yönüyle de klasik siber güvenlik anlayışında olduğu gibi saldırıyı engellemeye değil, ilgili tüm parametreler arasında bir ilişki kurarak saldırı paternini belirleyip, saldırı daha gerçekleşmeden hazır olmaya yönelik proaktif bir kavram.
STM Siber Füzyon Merkezi ile, sadece bilinen siber tehditler değil, henüz ortaya çıkartılmamış, gelişmiş karmaşık metotlar kullanan yeni tehditler saldırıdan önce tespit edilebilecek ve önlem alınabilecek. Merkezde zafiyet yönetimi, siber tehdit istihbaratı, tehdit savunma operasyonu, siber harekât merkezi ve olay müdahale yönetimi yetenekleri, özellikle üst seviye yöneticilerin siber olayların yönetiminde inisiyatif almasına imkân sağlayacak yenilikçi harp oyunları yöntemleriyle birleştirilerek, modern siber güvenlik yaklaşımının uygulanmasına imkân sağlanacak.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics