e-toplum Kamu 30 NİSAN 2017 / 17:00

Şirketler e-İrsaliye’ye geçiş hazırlığında

e-Dönüşüm süreci hızla devam ederken mükellefler, dijitalleşmenin sağladığı kolaylık, verimlilik artışı, zaman ve maliyet tasarrufu gibi avantajlarla birçok yeni uygulamalara zorunluluk gelmeden, gönüllü geçiş yapmayı tercih ediyor. Bu uygulamalardan biri de irsaliye düzenleyen şirketleri kapsayan e-İrsaliye. Uygulama henüz zorunlu olmamakla birlikte, 2017 yılının ikinci yarısında bine yakın mükellefin e-İrsaliye’ye gönüllü geçiş yapması bekleniyor. 31 Aralık 2017 tarihine kadar ise 63 bine yakın e-Fatura kullanıcısının düzenleme kapsamında sisteme kayıtlı hale gelmesi öngörülüyor. Yıllık 200 milyona yakın e-Fatura'nın düzenlendiği e-Dönüşüm platformunda süreç tamamlandığında ise yılda 400 milyon e-İrsaliye kesilmesi hedefleniyor.
Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından kayıt dışı ekonomiyle mücadele kapsamında hayata geçirilen e-İrsaliye, kağıt irsaliyeyle yapılabilecek tüm işlemleri elektronik ortama taşıyor. Her seferinde birkaç nüsha basılması ve arşivlenmesi gereken irsaliyelerin dijitalleştirmesi, şirketlere de birçok başlıkta önemli maliyet avantajı sağlıyor. Kağıt irsaliyeyle aynı hukuki niteliklere sahip olan e-İrsaliye; alıcı, satıcı ve GİB tarafından istenildiği zaman anlık olarak görüntülenebiliyor. Uygulama e-Fatura uygulamasında olduğu gibi kapalı bir sistem olarak hayata geçiriliyor. Yani sadece uygulamaya dahil olanlar birbirlerine elektronik ortamda irsaliye düzenleyebiliyor.
FIT Solutions’ın sunduğu e-İrsaliye çözümü de sınırsız sayıda kullanıcı yetkilendirmesi, minimum 10 yıl boyunca güvenli arşivleme ve toplu gönderim yapabilme gibi özellikleri sunuyor. Birçok mükellefin uygulamaya geçmeye hazır olduğu bilgisini veren FIT Solutions CEO’su Koray Gültekin Bahar, şu detayları paylaştı: 
“e-İrsaliye’ye ilk geçişlerin 2017’nin ikinci yarısında yaklaşık bin firmayla gönüllü olarak başlayacağını öngörüyoruz. 31 Aralık 2017 tarihinde ise bugün e-Fatura’ya kayıtlı olan 60 binin üzerinde kullanıcının e-İrsaliye’ye geçmesini bekliyoruz. e-Fatura kullanıcıları, merkezinde GİB’in olduğu bu sistem üzerinde aylık 17 milyona yakın fatura oluşturuyor. e-İrsaliye ile birlikte büyüyecek bu platform, yakın zamanda yüz milyonlarca kağıt belgeyi daha dijitalleştirecek, dijitalleşecek sevk irsaliye sayıları bugünkü e-Fatura sayılarının kat be kat üstünde olacak. e-İrsaliye’ye geçen işletmeler ve şirketler de kağıt çıktılar, arşivleme, saha kontrolleri ve benzeri maliyetlerin dijital ortama taşınmasıyla büyük tasarruf sağlayacak.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN