e-toplum Kamu 09 ARALIK 2017 / 18:02

Start-up’lara KDV muafiyeti önerisi Bakan ile paylaşıldı

Genç Yönetici ve İş Adamları Derneği (GYİAD), KOBİ’ler, girişimciler ve teknoloji odaklı iş hayatına yönelik KDV düzenlemelerine ilişkin değerlendirme ve önerilerini Maliye Bakanı Naci Ağbal’a sundu. Bakan Ağbal’ı ziyaret ederek, toplam 25 maddeden oluşan listeye ilişkin bilgi aktaran GYİAD Başkanı Yiğit Savcı, “Bu çalışma ile özellikle teknoloji şirketlerini ilgilendiren vergi düzenlemelerine dikkat çekmek istedik. Önerilerimizin hayata geçirilmesinin, ülke ekonomisine katkıları olacağına inanıyoruz” dedi.
25 madde arasında, start-up olarak tanımlanan şirketlere mali kolaylıklar sağlanması yönünde bir öneri bulunduğunu kaydeden Yiğit Savcı, “Önerimiz; bu şirketlerin kurulduktan sonra üç yıl boyunca KDV mükellefi olmamaları. Dünyada start-up olarak başlamış, bugünün önemli teknoloji şirketlerinden birçoğunun piyasa değerinin, tek başına Türkiye’de borsada işlem gören tüm şirketlerin piyasa değerinin üzerinde olduğu unutulmamalı. Ülkemizin de dünya devi olabilecek 2-3 start-up şirket çıkarması ekonomiye katkı için yeterli olur” dedi.
Listedeki bir maddenin de ‘teknoloji alanında faaliyet gösteren’ şirketlere yönelik olduğunu belirten Savcı, “Bu şirketlerin KDV alacaklarına uygulanacak özel bir program ile öncelik tanınması gerektiğini düşünüyoruz. Türkiye’nin yüksek teknolojili üretim hedefine öncülük eden bu şirketlerin biriken KDV alacakları kendilerine ek yük oluşturuyor. Teknoloji şirketlerinin KDV alacaklarının en geç 3 ay içinde ödenmesini öneriyoruz. 94,3 milyar TL satış hacmi yaratan bu şirketlerin KDV alacaklarının kısa sürede ödenmesi halinde, önemli bir maliyet unsurundan kurtularak daha rekabetçi hale gelecekleri düşüncesindeyiz. Bu da daha yüksek gelirler ve kamu mali yükümlülüğü tabanı anlamına gelecektir” açıklamasını yaptı.
Diğer bir maddenin de kredi kartı ile online alışverişleri kapsadığını söyleyen Yiğit Savcı, kredi kartı ve internet üzerinden yapılan harcamaların yüzde 100 kayıtlı olduğuna dikkat çekti. Savcı, “Kayıtdışılığın önlenmesi için bir adım olarak, hane halkı harcamalarında kredi kartı ile online alışverişin teşvik edilmesi için bu tür harcamalarda yüzde 8 gibi daha düşük KDV oranı uygulanmalı. Bu sayede 12,2 milyar TL ilave KDV geliri elde edileceği gibi, hane halkları da 15,3 milyar TL tasarruf edecek. Online alışverişin yaygınlaşması da çok sayıda firma için yeni ürün ve hizmet satışını beraberinde getireceği için, kamu için vergi ve SGK tabanı da genişlemiş olacak” bilgisini verdi. 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics