e-toplum Kamu 16 AĞUSTOS 2017 / 16:43

Süre yılbaşına kadar uzatıldı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, banka kartlarının elektronik ticarette kullanılabilmesi için kart hamilinin talebinin alınması şartı getirdiklerini ve bankalardan 17 Ağustos'a kadar bunun tamamlanmasını istediklerini hatırlatırken, "E-ticarette herhangi bir yavaşlamaya sebebiyet vermemek için hem bankalarımızın görüşlerini hem de gelen taleplerini aldık ve kurul olarak bu süreyi 31 Aralık 2017'ye kadar uzattık" açıklamasını yaptı.
Akben, yaptığı açıklamada, kartların elektronik ticarette kullanılabilmesi için kart hamilinin talebinin alınması şartı getirdiklerini, bunun için 16 Şubat'ta kurul kararı aldıklarını ve bu süreci bankalardan 17 Ağustos'a kadar tamamlamalarını istediklerini hatırlattı. Önceliklerinin kart sahiplerini herhangi bir olumsuzluğa karşı korumak, dolandırılmasını önlemek ve siber saldırılara karşı tedbir almak olduğunu vurgulayan Akben, gelinen noktada her ne kadar talepler alınmış olsa bile bu işin banka bazında farklı hızlarda yürütüldüğünü gözlemledikleri bilgisini verdi. Akben, bankaların farklı kanallardan müşterilerine ulaşmaya çalıştığını, ama yaz dönemi nedeniyle müşterilere erişimde bazı güçlükler olduğunu hatırlattı. 
Gelinen noktada, önemli sayıdaki kartlara olumlu ya da olumsuz cevap alınamadığını vurgulayan Akben, 'Gayemiz; kart hamillerinin korunması. E-ticaretin engellenmesi gibi bir gayemiz olamaz. E-ticarette bir yavaşlamaya sebebiyet vermemek için hem bankalarımızın görüşlerini hem de gelen taleplerini aldık ve kurul olarak bu süreyi 31 Aralık 2017'ye kadar uzattık. Bu süreyi yine takip edeceğiz" dedi. 
Mehmet Ali Akben, Türkiye'nin kart açısından önemine işaret ederken, toplamda 175 milyona yakın kart bulunduğunu bildirdi. Bu sayının, bankaların kartlarla ilgili birimlerine ciddi bir yük getirdiğini belirten Akben, bir mağduriyet oluşmaması için süreyi uzatma kararı aldıklarını söyledi. Akben, 98 milyon civarında kartın internet üzerinden işlem yaptığına işaret ederek, "Bunların önemli bir bölümü bu işe ret veya onay vermiş. Ama hala önemli sayılacak bir bölümünde eksiklikler var. O yüzden bu süreyi uzattık" bilgisini verdi. 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics