e-toplum Kamu 23 EYLÜL 2017 / 12:03

Taklit ürünlere karşı savaş bitmiyor

Taklitçiliğin sadece saat, kozmetik, çanta gibi lüks markaları etkileyen bir sorun olduğu sanılsa da, bugün piyasada neredeyse her şeyin, özellikle de rulman gibi önemli güvenlik unsuru olan endüstriyel ürünlerin taklitleri de var. Schaeffler, 2004 yılında ürün ve marka korsanlığıyla mücadele için merkezi bir departman kurdu. Söz konusu departman, küresel bazda bugüne kadar binlerce vakayla ilgilendi. Schaeffler Türkiye de Gümrük Kanunu’na uygun şekilde başvurarak Gümrük Müdürlükleri nezdinde markalarının takibini yaptırıyor. Elektronik ortamda yapılan bir başvuru çerçevesinde, Mersin Gümrük Müdürlüğü son olarak Çin'den Türkiye’ye ithal edilmeye çalışılan ve orijinal olması durumunda piyasa değeri 250 bin avroyu aşacak olan yarım konteyner FAG markalı rulmanın gümrük işlemlerini durdurdu ve ürünleri incelemesi için Schaeffler’e bildirimde bulundu. Mersin Gümrüğü’ne giden Schaeffler uzmanları, yaptıkları incelemede rulmanların taklit olduğunu tespit etti.

Schaeffler tarafından derhal Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde yasal işlem başlatıldı, taklit ürünlere el konuldu. Açılan ceza davası sonucunda taklit rulmanları ithal eden firma yetkilisinin 10 ay hapis cezasına mahkumiyetine ve taklit rulmanların müsaderesine karar verildi. Kararın kesinleşmesini takiben taklit ürünler İskenderun’daki bir demir-çelik tesisinde gümrük memuru gözetiminde eritilerek imha edildi. Mersin'in ardından farklı illerde de polis nezaretindeki baskınlar sürdürülüyor. Adana'da yapılan baskında da taklit rulmanlar ele geçirildi. Konuyla ilgili yasal süreç devam ediyor.

Schaeffler, distribütörlerinin böyle bir durumla karşılaşmaması için çeşitli önlemler sunuyor. Schaeffler Türkiye Genel Müdürü Mehmet Safaltın, konuyla ilgili önlemleri şöyle sıraladı:
“Satın aldığınız Schaeffler ürünlerinin orijinal olup olmadığına dair şüpheniz varsa piracy@schaeffler.com adresine bu ürünün fotoğrafını bir e-posta ekinde gönderin, uzman mühendislerimiz gerekli kontrolleri yapsın ve ücretsiz raporlarını iletsin. Doğrudan Schaeffler’den orijinal ürün alan, uzman tavsiyesi ve kapsamlı hizmet sunan yetkili distribütörlerimizden ürünlerimizi tedarik etmenizi tavsiye ediyoruz. Aksi takdirde, Schaeffler bu ürünlerin kaç el değiştirdikleri, kullanım ömrü boyunca teknik gereksinimlere uygun olarak depolanıp depolanmadığı hakkında herhangi bir açıklama yapamaz. Doğru kaynaktan ürün aldığınızı kontrol etmeniz için yetkili Schaeffler distribütörleri www.schaeffler.com.tr/Satış/Satış Noktaları adresinde listeleniyor. Schaeffler’in ürün ve marka korsanlığıyla mücadele için 2004’ten beri merkezi bir departmanı var. Bugüne kadar incelenen binlerce vakadan edinilen deneyimlerle şirket marka hakkı ihlali izleme stratejisi geliştirdi. Örneğin, tüm yeni etiketlerde ürüne özel karekod kullanıyoruz ve bu kodlar www.schaeffler.com/apps adresinden indirilebilen Schaeffler OriginCheck App ile sorgulanabiliyor.”  
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics