e-toplum Kamu 29 EKİM 2017 / 15:05

TETSOFT, ABD’ye çıkarma yaptı

Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (Turkish Electro Technology-TET), yazılım ve bilişim sektörlerinde yatırım görüşmeleri yapmak, ABD’de işbirlikleri oluşturup, bu ekosisteme sunabileceği çözüm önerilerini görüşmek amacıyla ABD’nin Los Angeles/Kaliforniya ve Las Vegas/Nevada şehirlerine ziyaret gerçekleştirdi. Eylül ayında Smart Cluster (Akıllı Kümelenme) konsepti çerçevesinde yazılım ve bilişim alanında faaliyet gösteren TET üyesi 14 firmanın katıldığı ziyarette ABD’li kamu ve özel sektör temsilcileri ile bir araya gelindi, iş potansiyeli yüksek ikili iş görüşmeleri yapıldı. Amaçlarının; iki ülke işbirliğinde, üçüncü ülkelere yönelik stratejik iş ortaklıkları geliştirmek, ABD ile birlikte ticaret, yatırım ve inovasyon yapmak olduğunu ifade eden TET Yönetim Kurulu Üyesi ve Bilişim–Yazılım İhracat Komisyonu Başkanı Selahattin Esim, “Yaptığımız sunumlarda ABD-Türkiye arasındaki 222 yıla dayanan ilişkilerin önemi, Türkiye ekonomisinin gelmiş olduğu konum ve İstanbul’un yakın gelecekte bu coğrafyanın ticaret, finans ve inovasyon merkezi olma potansiyeli hakkında vermiş olduğumuz mesajların doğru algılanmış olması ve bu konuda çok olumlu geri dönüşler almış olmamız bizim açımızdan memnuniyet verici” dedi.
 
İş hacmi beraberinde geliyor
TET, “Smart Cluster (Akıllı Kümelenme)” konsepti kapsamında 2015 yılında ABD’ye ilk heyetini gerçekleştirmişti. Bu heyet sonrasında 150 milyon dolarlık iş hacmi oluştuğunu belirten Esim, son derece başarılı geçen TET Yazılım Bilişim Heyetleri’nin yüksek teknoloji ihracatında öncü olma özelliğine vurgu yaptı. Son ziyarette yapılan görüşmelerin yarıya yakınının somut bir sonuca ulaşma potansiyeli taşıdığının ve heyetin ABD kamu temsilcileri tarafından sahiplenildiğinin altını çizen Esim, “Ülkemizin gelmiş olduğu konumda yüksek teknoloji içeren kaliteli çözümler sunabileceği ve bilgi birikimi yüksek olan firmaları olduğu gerek heyet esnasında gerek sonrasında ABD tarafından almış olduğumuz geri dönüşler ile teyit edilmiş oldu” dedi.
ABD’nin en büyük veri merkezleri, en gelişmiş elektrik altyapısı, Harvard ve MIT ile çok yakın çalışan araştırma üniversiteleri, yaşam koşulları ve vergi oranları gibi avantajların olduğu Nevada bölgesinin ziyaret edildiği heyetin B2B görüşmelerine, Nevada Vali Yardımcısı Mark A. Hutchison’un, Nevada Bölgesi Ulaştırma Komisyonu Genel Müdürü Tina Quigley’in katılmaları ve Akıllı Şehirler projeleri hakkında sunum ve açılış konuşmaları yapmaları heyetin kamu tarafından sahiplenildiğinin de göstergesi oldu. Heyet son günde de Google, Amazon, Ebay, Sony gibi şirketlerin veri merkezi konumunda bulunan Switch Data Center’ı ziyaret ederek, bu veri merkezi etrafında kümelenmiş ekosisteme giriş için temaslarda bulundu. Bir önemli ziyaret de Hyperloop One projesi oldu. İstanbul-Ankara arası mesafeyi 20 dakikaya düşürebilecek, yeni nesil manyetik kaldırım gücüne sahip dünyanın en hızlı tren projesi ile ilgili yapılan sunum katılımcılar tarafından ilgiyle karşılandı.
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics