e-toplum Kamu 02 OCAK 2017 / 10:39

Toplu taşımada ‘tek kartlı’ kolaylık yayılıyor

Mastercard; Londra, Şikago, St. Petersburg, Kiev, Bükreş gibi dünyanın önde gelen metropollerinde sunduğu, basit, hızlı ve güvenli ödeme sağlayan Temassız Mastercard Toplu Taşıma uygulamasını Türkiye’de yaygınlaştırıyor. 2016 Ekim’inde sistemin kullanılmaya başlandığı Mersin’in ardından, şimdi Kocaeli’de de Mastercard’ın altyapısıyla temasız özelliği taşıyan banka kartı, kredi kartı ve cep telefonları, toplu taşımada ödeme işlemi için kullanabilecek. Kocaeli’de toplu taşıma araçlarını kullananlar da böylece bozuk para veya biletle uğraşmadan, Temassız Mastercard kartlarını veya cep telefonlarını bilet okuyucusuna yaklaştırarak ödemelerini yapabilecekler. 
Uygulama ile kullanıcılar, ulaşım kartlarına dolum yapmak için vakit harcamayacak, kayıp ya da çalıntı durumunda para kaybetme riski yaşamayacak. Sistemin tüm Türkiye’de yaygınlaşmasıyla başka şehirlere seyahat edecek olan Kocaelili kart sahipleri de gittikleri şehirlerdeki sistemden yararlanabilecek. Konuyla ilgili düzenlenen basın toplantısında konuşan Mastercard Hızlı Büyüyen Avrupa Pazarlarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Onur Kurşun, “Temel amacımız; ülkemizde daha hızlı, güvenilir ve basit çözümler sunarak nakitsiz topluma doğru hızla ilerlemek. Yenilikçi, güvenli ödeme teknolojilerinin Türkiye’de yaygınlaşması, vatandaşlarımızın dünyadaki büyük şehirlerle eşzamanlı olarak inovatif ürünleri deneyimlemesi için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.
Toplu Taşıma Dairesi Başkanı Salih Kumbar da, “Şehrimizde toplu taşımayı vatandaşlarımız için basit ve güvenilir hale getirmeyi amaçlıyoruz. Uygulama, Kocaelili vatandaşlarımızın günlük hayatını önemli oranda kolaylaştıracak. Böylece akıllı şehir olma yolunda da önemli bir adım atmış olacağız” yorumunu yaptı.
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics