e-toplum Kamu 18 KASIM 2017 / 17:04

TROY, Discover ile dünyaya yayılıyor

Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) Nisan 2016’da hayata geçirdiği TROY, dünyaya açılıyor. 185 ülkede, 41 milyonun üzerinde alışveriş noktasında ve 1,9 milyonun üzerinde ATM’de geçerli küresel ödeme kuruluşu Discover ile TROY arasında yapılan işbirliği sayesinde uluslararası işlemlerde de TROY logolu kart kullanılabilecek. Discover ile yapılan işbirliğinin ardından, TROY logolu kartların yurtdışında kabulü sağlanarak, tüm dünyada geçerli hale gelecek, TROY üyeleri yurtdışında da geçerli olan TROY kart basabilecekler. BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko, işbirliğiyle ilgili olarak, “Yurtdışı seyahatlerde yapılan harcamaların yanı sıra Türk kart kullanıcıları tarafından yurtdışı kaynaklı işlemlerin yarısı da online olarak e-ticaret sitelerinden yapılıyor. TROY logolu kartlarımızın yurtdışında da kullanabilir hale gelmesi ile, kart kullanıcıları gerek seyahatlerinde gerekse online olarak dünya genelinde işlem yapabilecekler” dedi.
Discover Uluslararası İş Geliştirme Kıdemli Başkan Yardımcısı Joe Hurley de, anlaşmanın yurtdışına seyahat eden Türk kart kullanıcıları ve Türkiye'yi ziyaret eden Discover kart sahipleri için güzel bir başlangıç olacağını vurgulayarak, "BKM ile anlaşma, Discover’ın dünyada farklı ülkelerde faaliyet gösteren yerel kartlı ödeme sistemlerine yönelik işbirliği stratejisini de tamamlayan önemli bir adım" yorumunu yaptı.
 
Programda da yerini aldı
Öte yandan, Türk bankacılık sisteminin yaptığı katkılar ve tüm bankaların ortak katılımı ile hayata geçen TROY, ulaştığı seviye ve büyüklük sonucunda, Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan Orta Vadeli Program’da da kendine yer buldu. Programda hedeflenen yurtiçi tasarrufların artması amacı doğrultusunda, yerli ödeme sistemi TROY’un yaygınlaşmasının önemli bir araç olabileceğine yer verildi.
TROY, 2 yıllık bir çalışmanın ardından tüm bankaların desteğiyle hayata geçirildi. Şu anda 15’i banka, biri banka dışı olmak üzere 16 kurum TROY logolu kart basabilirken, Türkiye’deki tüm POS cihazlarında, ATM’lerde ve e-ticaret sitelerinde TROY logolu kartlar kabul ediliyor.
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics