e-toplum Kamu 21 EKİM 2017 / 18:16

TÜBİTAK desteği ile ATM’den altın dönemi

Türk mühendis ve yazılımcılar, küresel bazda önemli bir ilke imza atarak, ‘Altınmatik’ geliştirdi. Hindistan’dan sonra günlük hayatta en fazla altın kullanan Türkiye’de işlemleri kolaylaştıracak bu makine, tıpkı ATM gibi çalışıyor. Doğumdan düğüne geleneksel bir hediye olan altına böylece günün her saati ulaşılabilecek. TÜBİTAK desteği ve Ekonomi Bakanlığı’nın teşvikleriyle üretilen cihaz, altın rafineleri tarafından üretilen sertifikalı ürünlerin satışını yapacak. Evlendirme daireleri, sonrasında da hastanelere yerleştirilecek olan Altınmatik’lerden 7/24 yarım gramdan, 50 grama kadar altın alınabilecek. Cihaz kayıtdışılık, sahte veya gramajı düşük ürünlerle mücadeleye de destek olacak. 
Nakit veya kredi kartı kabul eden Altınmatik, standart bir otomat mantığıyla çalışıyor ve o andaki değer üzerinden altını veriyor. Hediye amaçlı alımlarda üzerine mesaj yazdırabilmek de mümkün. 2.5 tonluk bir cihaz olan Altınmatik’te kendi içinde ilgili altını muhafaza eden, akıllı sensörlerle donatılmış bir kasa var.
Cihazı geliştiren ve patentini alan Elektronet’in İcra Kurulu Başkanı Can Yanyalı, ürünü Birleşik Arap Emirlikleri’ne ihraç ettiklerini ve ilk olarak Dubai’nin en büyük alışveriş merkezi Dubai Mall’da kullanılacağı bilgisini verdi. 2018’in ilk ayında kullanılacak cihazın Türkiye'de ise 6 ay içinde kullanıma geçmesi hedefleniyor. Can Yanyalı, şu bilgileri paylaştı:
“Özellikle belediyelerden bu konuda ciddi talep var. Onlarla da işbirliği içinde olacağız. Belediyeler, altın rafineleri ve Elektronet’in gelir paylaşım esasına göre üçlü bir yapı olacak. TÜBİTAK'tan Ar-Ge desteği aldık ve geliştirdiğimiz ürünlerin ticari getiri sağlamasına dikkat ediyoruz. Projeyi anlattığımızda, Dubai başta olmak üzere birçok ülkeden olumlu geri dönüşler aldık.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics