e-toplum Kamu 06 KASIM 2016 / 15:20

Türkiye’deki kurumsal arşivlere tek noktadan erişilecek

TÜBİTAK, Anadolu Üniversite Kütüphaneleri Konsorsiyumu (ANKOS), Hacettepe Üniversitesi ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü iş birliğiyle yürütülen 5. Ulusal Açık Erişim Konferansı 27 Ekim tarihinde Ankara’da düzenlendi.
TÜBİTAK Konferans Salonu'nda düzenlenen etkinlikte, açık eğitim kaynakları, yeni nesil kurumsal arşivler, açık bilime doğru araştırma verilerinin yönetimi ve açık erişim politika önerileri değerlendirildi.  TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Erol Arcaklıoğlu, konuşmasında; bilgisayar ve haberleşme teknolojilerindeki yeniliklerin birçok değişikliği beraberinde getirdiğini, bu değişimin bir yansıması olarak bilimde de açıklığın öne çıktığını vurguladı. Arcaklıoğlu, açık bilimin ön şartı olarak, açık erişimin artık çok yaygınlaştığını belirterek, Türkiye'nin hem Avrupa Birliği müzakerelerinde hem de diğer uluslararası toplantılarda açık erişim konusunda gerekli adımları atmakta kararlı olduğunun altını çizdi. TÜBİTAK'ın sağladığı imkânlar ve verdiği hizmetlerle açık erişimin önemli bir destekçisi olduğuna ve olmaya devam edeceğine dikkat çeken Arcaklıoğlu, Türkiye'deki kurumsal akademik arşivlerin Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi'nde kurulan harmanlama motorunca harmanlanması çalışmalarında önemli bir aşama kaydedildiğini hatırlatarak “Bu portalı yıl sonuna kadar tamamlayacağız. Böylelikle artık tüm Türkiye'deki kurumsal arşivlerin tek noktadan erişimi sağlanmış olacak” açıklamasını yaptı.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN