e-toplum Kamu 04 ARALIK 2016 / 14:44

Türkiye Akıllı Şehirler Raporu yol haritasını çiziyor

Ankara merkezli Novusens Akıllı Şehirler Enstitüsü’nün girişimiyle hazırlanan “Türkiye Akıllı Şehirler Hazırlık Değerlendirme Raporu”, 15-17 Kasım’da Barselona’da toplanan Akıllı Şehirler Expo Dünya Kongresi’nde açıklandı. Novusens Kurucu Ortakları Berrin Benli ve Melih Gezer tarafından yazılan rapor, kongrenin 17 Kasım’da “Şehir Performansının Ölçümü ve Katılımcı Yönetişim” oturumunda Berrin Benli tarafından kongreye sunuldu. Türkiye Bilişim Vakfı öncülüğünde, İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği işbirliğiyle, Novusens Akıllı Şehirler Enstitüsü yürütücülüğünde, MasterCard ve Intel Türkiye sponsorluğunda hazırlanan rapor, Mart 2016’da ise kamuoyuna sunulmuştu. Çalışmada ulaşım, enerji ve su alanlarında saptanan olguların ve zorlukların yanı sıra, önümüzdeki dönemde atılacak adımlar ve hayata geçirilecek projelerin ayrıntıları aktarıldı. Raporun bir sonraki aşaması ise “Türkiye Akıllı Şehirler Yol Haritası ve Stratejisi” olacak.
Akıllı Şehir başlığında sınırlı kaynaklarını daha etkin ve verimli kullanmak için bilgi ve iletişim teknolojilerine yatırım yapan, bu yatırımlar sonucu tasarruf eden, bu tasarrufla sağladığı hizmet ve yaşam kalitesini yükselten, doğada bıraktığı karbon ayak izini azaltan, çevreye ve doğal kaynaklara saygılı ve tüm bunları yenilikçi ve sürdürülebilir yöntemlerle yapan şehir tanımı yapılıyor. Bu konudaki uygulamalarda amaç ise şehirlerin yerli ve yabancı sermaye yatırımlarını daha çok çeken, kültür ve turizm açısından daha cazip, yerel yönetim hizmetlerini daha akılcı ve verimli sunan bir konuma kavuşmasını sağlamaya yönelik gerekli önlemleri almak. Raporun detaylarına http://www.akillisehirenstitusu.com/tr/kaynaklar bağlantısından erişmek mümkün.  
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN