e-toplum Kamu 23 TEMMUZ 2016 / 15:14

Türkiye'nin ilk tematik 'Gıda Teknokenti' hayata geçiyor

Ankara Üniversitesi bünyesinde, yalnızca tarım, hayvancılık ve gıda üzerine araştırmalar yapan firmaların yer aldığı Türkiye'nin ilk tematik 'Gıda Teknokenti', 11 Temmuz tarihinde hizmete girdi.
Ankara Üniversitesi Dışkapı Yerleşkesi’nde düzenlenen törenle hizmete giren Tarım, Hayvancılık ve Gıda Teknokenti'nin açılış törenine A.Ü. Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş’in yanı sıra fakülte dekanları ve akademisyenler katıldı. İbiş, törende yaptığı konuşmada, "Gıda, tarım, hayvancılık tüm bilim dallarını ilgilendiriyor. Enerji, su ve gıdanın önemi de giderek artıyor. Bu nedenle disiplinler arası çalışmalar yürütecek bu teknokentin önemi bir kez daha ortaya çıkıyor” açıklamasını yaptı.

‘Hassas tarım’ alanları açıldı
Teknokentte tarım makineleri, akıllı seracılık, ilaçlama gibi farklı Ar-Ge konularında çalışmak için yoğun taleplerin bulunduğunu belirten İbiş, teknokente, gıda, tarım ve hayvancılık konusunda katma değer yaratacak firmaları kabul etmek istediklerini söyledi. Üretimden verimli tarıma kadar tüm alt alanları kapsayacak her türlü bilimsel çalışmayı destekleyeceklerini ifade eden İbiş, bu çalışmaların Türkiye'ye de örnek olacağına dikkat çekti. Teknokentte, kapalı ofis ve laboratuvar alanlarının yanında iklim şartlarının kontrol edilebildiği akıllı seralarla uygulama alanları oluşturuldu. Böylece verim ve kalitenin kontrol edilebildiği ‘hassas tarım’ alanları açıldı. Bu alanlar, öğretim üyeleri ve girişimciler için araştırma laboratuvarları olarak kullanılacak.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN