e-toplum Kamu 30 NİSAN 2017 / 16:07

Türkiye, yaratıcılığı ile dünyaya örnek olma yolunda

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) işbirliği olan TİM-TEB Girişim Evi, kapsamlı bir girişimcilik programı halini aldı. Girişimciler için kuluçka merkezi olmasının yanında, mevcut teknoloji firmalarının ihtiyaç duyduğu iş yönetimi hizmetlerini de sunan TİM-TEB Girişim Evi, destek verdiği girişimcileriyle 2016 yılında 10 milyon TL ihracata imza attı. Bu yapıda geliştirilen ürünlerin ihraç edildiği kurumlar arasında NASA ve Amerikan Ordusu da var. TİM-TEB Girişim Evi ile üç yılda toplam 500 milyon TL ciroya ulaşılması hedefleniyor. 
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici evsahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda TİM-TEB Girişim Evi’nin faaliyetleri ve hedeflerine yönelik bilgiler paylaşıldı. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye’de dört yılda İstanbul, İzmir, Gaziantep, Denizli, Bursa, Konya, Edirne, Mersin, Trabzon, ABD’de de San Francisco olmak üzere toplam on Girişim Evi’nin faaliyet halinde olduğunu belirterek, “Ankara ve Erzurum’da da Girişim Evi açmayı planlıyoruz. Bu merkezlerimizde halen 403 girişimci işletmemiz var. Bu kapsamda 4 bin 500 öğrencimiz de uluslararası organizasyonlara katılım, eğitim ve danışmanlık gibi birçok hizmetten faydalanıyor” dedi. 
TEB tarafından 2013 yılında hayata geçirilen, 2015 yılında TİM’in katılımı ile sayıları artan Girişim Evlerinde elde edilen başarıları da paylaşan Büyükekşi, “209 girişimcimiz 205 milyon TL ciro elde etti. 167 girişimcimiz 50,6 milyon TL devlet desteği aldı. 47 girişimcimiz de 63,7 milyon TL yatırım aldı. 233 girişimcimiz bin 568 kişiyi istihdam etti. Girişimcilerimiz 2016 yılında 10 milyon TL ihracata ulaştı. Bu ekosisteme daha fazla girişimci eklenmeli. Böylece daha fazla üretim, daha fazla istihdam ve daha fazla ihracat gerçekleştirebiliriz” dedi.
 
Yaratıcılığımız dünyanın dört bir yanında
Büyükekşi, TİM ve TEB’in amacının; girişimcilik ve inovasyon konusunda düzenledikleri etkinliklerle farkındalık yaratmak, gençleri cesaretlendirmek olduğuna dikkat çekti. Girişimciliği Türkiye’nin önemli bir gündem maddesi haline getirmek istediklerini vurgulayan Büyükekşi, “Girişimcilerimizin başarıları arttıkça, bizlerin refah seviyesi de artıyor. Üç yıl içinde girişimcilerimizin 500 milyon TL ciro elde etmesini, 50 milyon TL ihracat gerçekleştirmelerini, binden fazla girişimci firmamızı proje kapsamında bulundurmayı hedefliyoruz. Bu yıl Born Global İstanbul adında bir etkinlik düzenleyeceğiz ve start-up’lara yönelik yapılacak yarışmada başarılı olanlara destekler vereceğiz” bilgisini paylaştı. Büyükekşi, sözlerine şöyle devam etti:
“Bir girişimcimizin MİOPS adında geliştirdiği ürünle, artık refleks ile yakalanamayacak hareketli durumların fotoğrafını kolayca çekebiliriz. Firmamız, bu başarılı ürününü NASA ve Amerikan Ordusu gibi kurumlara sattı. Geliştirdikleri bu ürünle Kickstarter’da 650 bin dolar fon da topladılar. Bir girişimcimiz Delphisonic ise raylı sistemler için bulut tabanlı arıza izleme sistemi geliştirdi. Bu ürünle demiryollarında yaşanan aksaklıklar önceden tespit edilerek, büyük kazaların ve bakım maliyetlerinin önüne geçilecek. Satışlara 2016’da başlayan firma bu ürünüyle, iç pazarda 1,5 milyon TL’lik dış pazarda 75 bin dolarlık teknoloji hizmeti satmayı başardı. Akıllı tahta üretimi yapan HNC isimli firmamız da 350 bin TL’lik ihracat değerine ulaştı, İnovasyon Haftası’nda açtığı stand sayesinde 475 bin TL yeni sipariş aldı. Burada sayamayacağımız nice girişimcilerimiz, desteklendiklerinde neler yapabileceklerini kanıtladılar.”
 
Girişim ihracatı hedefi katlanarak artıyor
TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici de, kapsamlı Girişim Bankacılığı ile girişimcilere projelerinin fikir aşamasından ticarileşme aşamasına kadar ihtiyaç duydukları her alanda bilgi, eğitim ve danışmanlık desteği sağladıklarını belirttiği konuşmasında şunları söyledi:
“TİM-TEB Girişim Evleri’nde girişimcilere iş fikirlerinin hayata geçirilmesinden projenin tanıtımına, müşteri bulunmasından yatırımcılara sunulmasına kadar her aşamada destek veriyoruz. 2015 yılında TİM ile birlikte bu kapıları Anadolu’da da açmamız lazım dedik. Geldiğimiz noktada Türkiye’de 9, Silikon Vadisi’nde 1 adet olmak üzere toplam 10 TİM-TEB Girişim Evi’ne ulaştık. 2017 yılında Ankara’da hizmet açılacak TİM-TEB Girişim Evi ile birlikte bu sayıyı Türkiye’de 10’a çıkartacağız. Türkiye İnovasyon Haftası, ilk algının oluşması için önemliydi. TİM-TEB Girişim Evleri ile bu algıyı somutlaştırmış olduk, 10 milyon dolar girişim ihracatına ulaştık, hedefimiz ise 50 milyon dolara ulaşmak.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics