e-toplum Kamu 23 EYLÜL 2017 / 11:00

Tuzak kampanyalara dikkat!

Sosyal medyada birçok markanın unvan, logo ve benzeri kurumsal kimlik bilgileri kullanılarak, hatta internet siteleri taklit edilerek sahte kampanya kurgularıyla yapılan dolandırıcılık girişimlerine karşı dikkatli olmak gerekiyor. Konuyla ilgili bireyleri uyaran Bankalararası Kart Merkezi (BKM), tüketicilerin bu tür girişimlerden korunmak için kampanya içeriğini ilgili markanın orijinal ve güvenilir internet sitesinden kontrol ve teyit etmesi çok önemli. 
Siber suçluların organize ettiği dolandırıcılığın işleyişi son derece basit. Sosyal medya kullanıcılarına, bilindik pek çok markaya ait sahte indirim kuponları veya hediye çekleri kullanımı içeren mesajlarla birlikte linkler iletiliyor. Kullanıcılar bu linklerle markaların sitelerine birebir benzeyen sahte sitelere yönlendirilerek, kişisel ve finansal bilgilerini paylaşmaları, sosyal mühendislik yöntemleri ile şifre ve kullanıcı bilgilerinin ele geçirilmesi hedefleniyor. Sosyal medya kanalları dışında dolandırıcıların kullandığı bazı senaryolar şöyle:
  • Hesabınızdan/kartınızdan işlem gerçekleştirilmiş. İşlemi iptal etmek/iade almak için şifrenizi söyleyiniz/tuşlayınız.
  • Hesaplarınıza Rusya’dan siber saldırı gerçekleştiriliyor. Hesaplarınıza bloke koymak için şifrenizi söyleyiniz/tuşlayınız.
  • Geriye dönük kredi/kredi kartı ücretlerini iade edeceğiz. İşlemi gerçekleştirmek için şifrenizi söyleyiniz/tuşlayınız.
  • Sigorta primlerinizi iptal edeceğiz. İşlemi gerçekleştirmek için şifrenizi söyleyiniz/tuşlayınız.
 
Sürekli kontrol, her an tedbirli olmak gerek
Kart ve bankacılık işlemlerini daha güvenli gerçekleştirip kişisel bilgileri korumak birkaç küçük tedbir ile mümkün. BKM’nin önerileri şöyle sıralanıyor:
  1. Şifrenizi ve finansal bilgilerinizi her ne olursa olsun telefon, SMS veya e-posta aracılığıyla size ulaşan kimseyle paylaşmayın/tuşlamayın.
  2. Herhangi bir kampanya içeriğinin ilgili markaya ait olup olmadığını, markanın orijinal ve güvenilir internet adresinden kontrol edin.
  3. Kampanya içeriğinde kullanılan bağlantının ilgili markanın orijinal ve güvenilir internet adresiyle birebir aynı olduğundan emin olun.
  4. Banka logosu ve adı kullanılsa dahi kişisel bilgilerinizi isteyen e-postalara ve sitelere yanıt vermeyin.
  5. SMS ile gelen şifrelerinizi, kart bilgilerinizi kimseyle paylaşmayın/tuşlamayın.
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics