e-toplum Kamu 07 OCAK 2017 / 14:58

Vergi yükü hafifletilmeli

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER), 2016 yılında bir sabit telefon ile genişbant internet aboneliği bulunan, her bireyi cep telefonu hattı sahibi olan 4 kişilik bir ailenin aylık ortalama haberleşme giderinin yaklaşık 237 TL olduğunu açıkladı. TELKODER’in her yılın sonunda yaptığı analizle açıkladığı “Elektronik Haberleşmede Aile Giderleri Raporu”na göre Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin haberleşme gideri yıllık bazda ise 2 bin 844 TL’ye ulaştı. Bu rakamın 763 TL’sini ise devlete ödenen vergi oluşturdu. 2015 yılında 2 bin 695 TL olan bir ailenin yıllık haberleşme giderinin yüzde 5,56 arttığı görüldü. 
 
Yüksek vergi politikalarının etkisi
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) yayınladığı veriler ile TELKODER’in yaptığı genel sektör değerlendirmesi ile bir sabit telefon ve bir genişbant internet aboneliği olan, her bireyinin cep telefonu sahibi olduğu 4 kişilik bir aile, aldığı haberleşme hizmetleri için ayda ortalama 237 TL harcadı. “Elektronik Haberleşmede Aile Giderleri Raporu”na göre sabit telefona aylık ortalama 24,2 TL ödeniyor. Aynı raporda, üç GSM operatörünün abonelerinin ortalama aylık ödemeleri de 26,7 TL’ye ulaştı. Sabit internet bağlantısı içinse aylık ortalama 42,6 TL ödeniyor. Bu giderlerin hepsine yüzde 18 KDV’nin yanı sıra, mobil telefon için yüzde 25, sabit telefon için yüzde 15 ve internet bağlantısı için yüzde 5 Özel İletişim Vergisi’ni (ÖTV) de eklemek gerekiyor. Devlete ödenen 63,6 TL aylık vergi eklendiğinde, tüm bireyleri cep telefonu sahibi olan dört kişilik bir ailenin ortalama haberleşme gideri ayda ortalama 237 TL’ye, yıllık bazda da 2 bin 844 TL’ye ulaşıyor. TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak, bu verileri şöyle yorumladı: 
“Günlük yaşamın vazgeçilmezi olan haberleşme hizmetleri, maalesef yüksek vergi politikaları da eklenince aile bütçelerini zorluyor. 2017 yılında hem serbestleşmenin hızlandırılarak rekabetin arttırılması hem de bu vergi yüklerinin hafifletilmesi hususunda devletin gerekli yaklaşımı göstereceğine inanıyoruz.”
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN