e-toplum Kamu 05 HAZİRAN 2014 / 10:40

Verimlilik için yüzde 7 şart

‘Verimlilik Haftası Açılışı ve Verimlilik Projeleri Ödül Töreni’, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın katılımıyla 2 Haziran’da Ankara’da gerçekleştirildi.

Törenin açılış konuşmasını yapan; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Verimlilik Genel Müdürü Anıl Yılmaz, ülke olarak ‘verimlilik’ kavramına daha fazla önem vermemizin kalkınma yarışında çok önemli rol oynadığını kaydetti ve bakanlık olarak KOBİ’leri verimlilik çalışmaları içinde daha fazla görmek istediklerinin altını çizdi. Yılmaz, “Verimlilik Haftası çerçevesinde, verim ekonomisi yolunda bir aşama daha katetmiş olacağız” dedi. Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Arçelik Genel Müdürü Levent Çakıroğlu, “Kaynak verimliliği bizim için çok önemli. Enerji ve su verimliliğinde öncü ürünlerimiz var. Enerji verimliliği alanında, son 6 yılda 100 milyon TL’ye yaklaşan tasarruf sağladık” açıklamasını yaptı. Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel de, ülkelerin yol haritasında verimliliğin olmazsa olmaz olduğunu kaydederek Türkiye’de artık fiber erişimi ve yatırımı konusunun çözülmüş olması gerektiğine vurgu yaptı.

‘Verimlilik Stratejisi ve Eylem Planı’nı 89 eylemi içeriyor
Verimlilik Haftası’nı bundan sonra haziran ayının ilk haftasında kutlamaya karar verdiklerini ve bu yıl ilkinin açılışını yaptıklarını dile getiren Bakan Fikri Işık, verimliliği sadece sanayiyi ve ekonomiyi değil, hayatın her alanını ve 77 milyon vatandaşın her birini ilgilendiren çok önemli bir konu olarak değerlendirdi. Işık, “Yıllık ortalama yüzde 4-5 seviyesinde büyüme, bizi 2023 hedeflerimize ulaştıramaz. Yıllık ortalama büyüme hızımızı sürdürülebilir şekilde yüzde 7 seviyesine çıkarmamız gerekiyor. Etkinlik ve verimliliğin, insan kaynağının, entelektüel kapasitenin, Ar-Ge harcamalarının, nicelik ve niteliğin senkronize şekilde artırılması şart. İş yapma tarzımızı ve rekabet algımızın kültürel temellerini de sürekli gözden geçirmeli, eski köye yeni adetler getirmeliyiz. Rekabet gücünü, mevcut pazar payıyla tanımlamak yerine, sürdürülebilir büyümeyi sağlayacak üretim faktörlerinin tümünü verimlilik düzeyi olarak görmeliyiz” şeklinde konuştu. Bakan Işık, “OECD ve AB ülkeleriyle karşılaştırdığımızda, Türkiye’de iş gücü verimliliği bu ülke ortalamalarının yaklaşık yüzde 60′ı düzeyinde” ifadesini kullandı ve “Verimlilik Stratejisi ve Eylem Planı’nı hazırlarken 290 binden fazla KOBİ’ye ulaştık, 2007 yılı sonuna kadar toplam 89 eylem gerçekleştireceğiz” açıklamasını yaptı. Işık’ın konuşmasının ardından toplam 22 işletme ve 4 kamu kuruluşuna, ‘2014 Verimlilik Proje Ödülleri’ verildi. Kamu kategorisinde birinciliği İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü, ikinciliği Sağlık Bakanlığı – Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu, üçüncülüğü Bursa Yıldırım Kaymakamlığı kazanırken, teşvik ödülünü de Üsküdar Belediye Başkanlığı aldı.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics