e-toplum Kamu 23 ARALIK 2017 / 16:45

Verinin gerçek değerini anlama ve değerlendirme zamanı

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) İstanbul Şubesi’nin Kadir Has Üniversitesi ile birlikte “Veri Odaklı E-Dönüşümün Ayak Sesleri” teması ile düzenlediği XI. İstanbul Bilişim Kongresi, 6 Aralık 2017 tarihinde üniversitenin Cibali Kampüsü’nde yapıldı. Kamu, üniversite, özel sektör, bilişim merkezi yöneticileri ve uzmanları, akademisyenler, STK’lar, girişimciler, medya temsilcileri ve öğrencilerin katılımıyla 7 oturum ve 33 ismin sunumlarıyla yer aldığı kongreye yaklaşık 450 katılımcı katıldı. TBD İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Tiryakioğlu, kongre ile hedeflerinin dünyada yaşanan hızlı gelişmeler çerçevesinde, e-Dönüşümün ve verinin ülkemizdeki ve dünyadaki konumunu, ayrıca geleceğini konuşmak ve geleceğe ışık tutmak olduğunu vurguladı. Deniz Tiryakioğlu, Sanayi 4.0’ın değişimdeki rolünü, e-Dönüşümün vazgeçilmezi girişimciliğin Türkiye’deki yapısı, e-para, e-finans, sanal/dijital para kavramları ile Bitcoin ve bunun altyapısı Blockchain gibi teknolojilerin de panellerde yerini alarak, döngüyü tüm boyutlarıyla işlemiş olacaklarını vurguladı. TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe ise açılış konuşmasında şu bilgileri verdi: 
“Günümüz iş dünyasında çağımızın petrolü ‘veri’ olarak ifade edilmekte. Veriyi işleyerek anlamlandıran, analiz ederek bilgi üreten ve kullanan şirketler rakiplerine göre büyük avantaj sağladı ve dünyanın en değerli şirketleri haline dönüştü. Dijital dönüşümü sadece bir veya birkaç teknolojiye indirgemek doğru olmaz. Dijital dönüşüm; çoklu disiplin (multi-disciplinary) yapısında birçok teknolojinin entegrasyonu olup, tüm kurumsal varlıkların, iş süreçlerinin ve paydaş ilişkilerinin dijital ortamda yeniden tanımlanmasını kapsamakta. Kartlar yeniden karılırken oyunun içinde olmak ve treni kaçırmamak için veri odaklı olmamız, bilgi üreten ve kullanan hale dönüşerek, dijital olgunluk seviyemizi yükseltmemiz artık bir zorunluluk.”  
Açılış konuşmalarını; Kadir Has Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nihat Berker, Kongre Yürütme Kurulu Başkanı Hüseyin Karayağız, Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Tiryakioğlu, Kadir Has Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Taner Arsan, TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe ve Fatih Belediye Başkan Yardımcısı Okan Erhan Oflaz’ın yaptığı kongrede, Fütüristler Derneği Başkanı Eray Yüksek de “Gelecekteki Sektörler ve İşlerimiz” konulu vizyoner konuşmasını yaptı. TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe’nin moderatörlüğünde, E-Güven İş Geliştirme, Satış ve Pazarlama Direktörü Ayşegül Topoğlu Tüzün, Fortinet Türkiye Ülke Müdürü Serdar Yalçın, HP Türkiye Genel Müdürü Filiz Akdede, SAS Orta Doğu, Türkiye ve Doğu Avrupa İş Çözümleri Direktörü Yiğit Karabağ, “Veri Odaklı E-Dönüşümün Neresindeyiz?” konulu sunumlarıyla e-Dönüşümün ülkemizdeki ve dünyadaki durumunu ele aldılar. Gün boyu süren panellerle verinin yaşam döngüsü ve taşıdığı değerler anlatıldı.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics