e-toplum Kamu 19 EKİM 2015 / 10:27

Yaşlıların teknoloji destekli çözümlerle buluşma zamanı

‘Üçüncü Uluslararası 3. Yaş Baharı Turizmi ve Dinamikleri Kongresi’ 1-2 Ekim tarihlerinde Ankara’da düzenlendi. Yaşlılık çözümlerinin geliştirilmesinde öncü olma görevi üstlenen ‘Üçüncü Uluslararası 3. Yaş Baharı Turizmi ve Dinamikleri Kongresi’,  küresel yaşlı bakımı turizminde ve küresel yaşlı bakımı ihtiyacının karşılanmasında Türkiye’nin potansiyelini ortaya koydu. Kongre Koordinatörü ve Medikal Turizm Derneği Başkanı Uzm. Dr. Sinan İbiş, “Türkiye, yaşlanma çözümleri konusunda birçok değeri, yeniliği ve uygulamayı yaşama kazandırma eşiğinde. Türkiye’deki dinamiklerden; iklim, genç nüfus, ulaşım imkânları, ekonomik yaşam ve hizmet seçenekleri küresel sermayenin yatırımı için de fırsatlar doğuruyor. Medikal Turizm Derneği ülkemizde yaşlı bakımı ve yaşlı turizmi, yaşlı bakımı ekonomisi, yaşlı bakımında Ar-Ge ve inovasyon konularında uluslararası işbirlikçilerle; yenilikler ve değerler yaratacak projelere hazırlanmakta” şeklinde konuştu.
 
Devlet inovasyonların gerçekleştirilmesinde aktif rol oynamalı
Kongre kapsamında düzenlenen; moderatörlüğünü Novusens İnovasyon ve Girişimcilik Enstitüsü Kurucu Ortağı Berrin Benli’nin yaptığı; ‘Yaşlı Bakımı Ekonomisinde Uluslararası Vizyon’ oturumunda katılımcılar; ITIF (Bilgi Teknolojileri ve İnovasyon Vakfı) Başkan Yardımcısı ve Veri İnovasyonu Merkezi Direktörü Daniel Castro, TNO Healthy Living, the Netherlands, Uluslararası İlişkiler Müdürü Jan Michiel Meeuwsen, Belçika Başbakanlık Ofisi Danışmanı Belma Tek, küresel vizyonlarını, ülkelerindeki başarı öykülerini, deneyimlerini paylaştılar. Castro, teknoloji destekli sağlıklı yaşam konusunu Amerika’dan örneklerle aktararak sensörlerin, rabotların bakıcılara, hastalara destek olduğu çözümlerden şöyle örnekler verdi: “Nerede erişilebilir park alanı varsa mobil teknolojilerle ulaşılabiliyor. Akıllı Park Sistemi ile dinamik bir sistem oluşturuluyor. LeChal ve SuperShoes bireyin gideceği yönü yönlendirebiliyor. Sinyal sistemiyle yönlendirme sağlanıyor.”
Tüm bu çalışmaların devlet-özel sektör iş birliğiyle gerçekleştirildiğine dikkat çeken Castro, ürünlerin devlet tarafında lisanslandırıldığını söyleyerek devletin inovasyonların gerçekleştirilmesinde aktif rol oynaması gerektiğinin altını çizdi. Meeuwsen de, Hollanda’dan örnekler vererek Türkiye’de de aktif olarak çalıştıklarına vurgu yaptı.
Evde yaşam – Bağımsız yaşam, ‘Akıllı Ev’ temasını beraberinde getiriyor
 
‘Yaşlılıkta İnovasyon ve Serbest Sunumlar’ oturumunun moderatörlüğünü Prof. Dr. Safiye Tuncer gerçekleştirdi. Oturuma; , Samsung Türkiye Başkan Yardımcısı Tansu Yeğen, Novusens İnovasyon ve Girişimcilik Enstitüsü Kurucu Ortağı Berrin Benli, Ankara Kalkınma Ajansı Program Yönetim Birimi Başkanı Zekai Efeoğlu, Novusens İnovasyon ve Girişimcilik Enstitüsü Kurucu Ortağı Melih Gezer, Kongre Koordinatörü ve Medikal Turizm Derneği Başkanı Uzm. Dr. Sinan İbiş katıldı. ‘Yaşlılıkta Teknolojik Gelecek’ ile ilgili vizyoner bilgiler veren Yeğen, “Nüfus yaşlanmasını avantaja çevirmez ve önlem almazsanız gelecekte büyük sıkıntılar yaşarsınız. Obezitede Avrupa lideriyiz. Sağlıklı yaşlanmıyoruz. ‘Yaşlıları nasıl ekonomiye kazandırabiliriz’ şeklinde bakmamız gerek. Onlara ihtiyaç duyulduğunu hissetmeleri çok önemli. Yaşlılar için gözlük teknolojilerinde büyük gelişim var. Skype’ı muhakkak kulanmalılar. Sensörler, nesnelerin interneti, robotlar ön plana çıkıyor. 65 yaş üstü beyinler Endüstri 4.0 sistemlerini yönetebilirler. Yaşlıların hâlâ bir oluşumun içinde olduklarını görmeleri gerek” açıklamasını yaptı. Benli de; ‘Yaşlılık ve Teknoloji’ başlıklı sunumunda şu bilgileri paylaştı: “2050’de her 10 yaşlıdan 8’i az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerde yaşayacak. Büyük bir ‘Tsunami dalgası’ Türkiye’ye hızla yaklaşıyor. Buna ancak yaşlı nüfusun ihtiyaçlarını bilerek ve onları kullanabilecekleri  teknoloji destekli çözümlerle buluşturarak karşı koyabiliriz. Yaşayan laboratuvarlarda bu çözümlerin gerçek kullanıcılarla gerçek durumlarla sınanmasıyla bu konudaki inovasyonlar  hızlandırılacak ve küresel yaşlanmanın etkileri azaltılabilecek.” Dünyadaki en büyük sosyal dönüşümlerden birinin nüfus yaşlılığı olduğunu vurgulayan Benli, “Teknoloji, yaşlı bakımında çıtayı daha da yükseltecek. Yaşlılar evlerinde yaşamak ve bakım almak istiyor. Evde yaşam – Bağımsız yaşam, ‘Akıllı Ev’ temasını beraberinde getiriyor; bu da akıllı cihazlar sayesinde gerçekleştiriliyor. Bu noktada veriyi işlemek de yetmiyor, verilerin analiz edilip yaşlılara hizmet edecek modeller geri dönmesi gerekiyor. Nesnelerin interneti, giyilebilir teknolojiler ve büyük veri üçlemesi bir araya gelince çığır açıcı çözümler sağlanabiliyor. Drone’ların iyi amaçlı kullanılması çok önemli; ‘Drones For Good’ diyoruz. ” şeklinde konuştu. Yaşlılık çözümlerinde örnek projeleri aktaran Gezer, amacın inovasyonu hızlandırmak olduğunun altını çizerek kullanıcıların açık inovasyonda, sürece dahil olduklarını kaydetti. Efeoğlu, kamu tarafındaki gelişmeleri aktararak Ankara Bölge Planı 2014-2023 içinde, yaşlıların sosyal hayata katılımını sağlamak istediklerini söyledi ve “ ‘Yaşlı Takip Sistemi’ oluşturmak istiyoruz. Bu konuda projesi olanların Ankara Kalkınma Ajansı’na gelmesini bekliyoruz” mesajını da verdi. İbiş, yaşlanma sürecindeki yenilikçi çözümler ışığında ‘Vahit Amca Projeleri’ni anlattı ve “Bu konuda Türkiye’nin bir yazılımı olacak ve bunu ihraç edeceğiz. Aralık ayında da lansmanını yapacağız” bilgisini aktardı.
 
ETİKETLER : 1042

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics