e-toplum Kamu 08 OCAK 2017 / 14:00

Yatırımların bu yıl sonuca ulaşması umut ediliyor

Türkiye, 1 Ocak 2018 itibariyle Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) ile doğrudan bağlantıda olan yeni nesil ödeme kaydedici cihazlara geçiş yapacak. Binlerce esnafı ilgilendiren bu değişim ile yaklaşık 1,8 milyon yazarkasanın yerini yeni nesil yazarkasalar alacak. Kullanıcılarına zaman ve maliyet avantajı sunacak yeni nesil yazarkasa yatırımı, kayıtdışı ekonomiyle mücadele açısından da önem taşıyor. Ancak yeni nesil yazarkasalara geçiş tarihinin bir kez daha ertelenmesi ise bu alanda yatırım yapan ödeme kaydedici cihaz sektörünün projelerinin yavaşlaması ve perakendecilerin yatırımlarını bekletmesi sonuçlarını doğuruyor. Zira 2015’te, yeni nesil yazarkasalara geçiş için son tarih olarak 1 Ocak 2017 açıklanmışken, 2016 yılı içerisinde bir yıl daha erteleme gelmişti.
Yeni nesil yazarkasalar, sürekli GİB sunucusuna bağlı olmaları itibarıyla, yapılan tüm işlemlerin kayıt altına alınıp analiz edilmesini sağlıyor. Yeni nesil yazarkasaların tüketiciye avantajıysa, katma değerli uygulamaları destekleyecek dijital altyapılara sahip olmaları ve hedef kitleye odaklı pazarlama ve indirim gibi olanaklardan faydalanma imkânı sunmaları.
 
Uygulamalarda istikrara ihtiyaç var
POS A.Ş. Genel Müdürü Feridun Yuğaç, 2016’nın ilk altı ayında 13 bin yeni nesil yazarkasa kurulumunu gerçekleştirdiklerini belirterek, “Çeşitli nedenlerle yeni nesil yazarkasaya hemen geçmek durumunda olan müşteriler vardı. Bu işletmelerin yazarkasa dönüşümlerinin büyük çoğunluğunu ilk altı ayda tamamladık. Ancak 2016’nın ikinci yarısında erteleme kararı gelince, perakendeciler beklemeye geçti, cihaz üreticileri de bu erteleme ile yaptıkları yatırımlar ve ellerindeki stoklar nedeni ile zor duruma düştü” yorumunu yaptı.
2012’den beri sürecin içinde olduklarını, alınan kararların ve yayınlanan talimatların birçok defa değiştirilmesinin ise tüm planlamaların yeniden yapılmasına yol açtığını belirten Feridun Yuğaç, şu yorumu yaptı:
 
Bir erteleme daha olmamalı
“Konuyla ilgili süreçlerde sürekli güncellemeler yapılması bizleri olumsuz etkiliyor. Belirlenen kriterlere göre çalışmalarımızı yapsak da, konuyla ilgili yeni değişikliklere karar veriliyor. Bu nedenle işi en baştan ele almak zorunda kalıyoruz. Değişim sürecinin 1 Ocak 2017’de resmen başlayacağı ifade edildiği için 45-50 bin adet makine hazırlattık. Dışarıdan bunların yedek parçaları alındı, sürece yönelik ekipleri kurduk, teknik serviste uzman bir kadro oluşturduk, istihdam yarattık. Yeni nesil yazarkasalara geçiş sürecinin sürekli ertelenmesi yatırımı da azalttı. Perakendeci bu belirsizlik nedeniyle hemen yatırıma geçmek istemiyor. Ödeme zorluğu da ekonominin genelini etkiliyor. 2017’de GİB’in bir erteleme daha getirmeyeceğine yönelik beklentilerimiz var. Bu konuda Başkanlığımızla görüşmeler yapacağız. Takvim belirli bir düzende netleşir ve resmileşirse iyi bir yıl geçireceğimizi düşünüyorum.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics