e-toplum Kamu 21 KASIM 2016 / 11:35

Yazılım alanında sektörlerarası sinerji

TOBB çatısı altında geliştirilen Soft Away Projesi, yerli yazılımın dış pazara açılmasında büyük önem taşıyor.
TOBB Türkiye Yazılım Meclisi Başkanı Melek Bar Elmas, Başkan Yardımcısı Ertan Barut ve TOBB Sektörler ve Girişimcilik Daire Başkanı Ozan Acar ile Türkiye yazılım sektörünü ve sektörlerarası sinerjinin önemini konuştuk.
TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) ana çatısı fiziksel bir oluşum. Sanayi odaları birleşiyor ve TOBB’u oluşturuyor. TOBB tüm sektörlere, kamuya, hükümetlere fikir vermek durumunda. Bu noktadan hareketle Elmas, Barut ve Acar öncelikle TOBB Türkiye Yazılım Meclisi’nin ortaya çıkışıyla ilgili süreci şöyle paylaştılar: “TOBB’un politika belirleyici rolü var. Yapılanmamız, yasayla kurulmuş. Amacı da; hiyerarşik ve coğrafik yapılanmanın dışında sektörleri bir araya toplamak. Coğrafik bölgelerden bağımsız olarak sektörel sorunları doğrudan doğruya yetkililere ulaştırmak ve çözüm aramak anlayışında. Yılda bir kez düzenlenen, başbakan ve bakanların da katıldığı Sektörel Ekonomi Şurası’nda tüm sektörler kendi sektörünün sorunlarını anlatıyor. TOBB’daki sektör meclislerinin doğuş amacı böyle. Meclisler sektörün çatı kurumu niteliğinde. TOBB Yazılım Meclisi de 2006 yılında kuruldu ve TOBB’un en aktif, en önde gelen meclislerden biri oldu. Sektör, TOBB Türkiye Yazılım Meclisi’ni takip etmeli.”
 
Kamuda çifte standart uygulanıyor
TOBB Yazılım Meclisi’nin somut çıktılarıyla ilgili bilgi veren Elmas, Barut ve Acar, “Yeni Ar-Ge Yasası’nda Ar-Ge çalışan sayısının 15’e düşürülmesini sağladık ki bu sayı 5 olmalı. Yerinde Ar-Ge çıktı. Teknik elemanların müşteri ziyaretleri kabul oldu. Bu sektörel yapılanma sayesinde bunları elde ettik. Bugün baktığınızda yazılım için gerekli, ilgili her türlü mevzuat var ama sorun şu ki; uygulanmıyor. Yerli yazılımlar hizmet olarak yabancılar ise lisans olarak satın alınıyor. Yazılımın telif hakkı kamuda satın alan firmaya gidiyor. Kamuda insanlar ürün geliştirememiş oluyor. Telif hakları fazla korunmuyor. Teknik bir konu; bunu değerlendirecek hakimler donatılmış olmuyor. Bu konuda yeterli bilirkişilerimiz yok. Teklif haklarında da kaybımız çok fazla. Yabancılara farklı yerlilere farklı tutum var; çifte standart uygulanıyor” şeklinde konuştu.
 
Asıl işimiz; politika diyaloğu
Yerli yazılımın teşvik edilmesinin önemine vurgu yapan ekip, “Yerli yazılımların kamu tarafından sahiplenilmesi ve dünyaya açılmasında yardımcı olması gerekiyor. Türkiye’nin de arkasında durduğu yazılımlar olması şart. Yerli Yazılım Belgesi taslak çalışmada. TOBB’da yerli yazılım belgesi verebilir hale geleceğiz. Biz önerilerimizi tekliflerimizi aktardık, kanun taslağı hazırlandı. Diğer yandan Yazılım Strateji Belgesine de çalıştık. Yazılım Strateji ve Eylem Planı da yayınlanmayı bekliyor. Yerli Yazılım Belgesi, stratejinin bir alt maddesi. Asıl işimiz; politika diyaloğu: Meclisimizden giden konu; uzlaşılmış, herkesin ortak görüşü olarak oluşuyor ve böylece çok daha güvenilir oluyor. Sektörlerarası sinerji de oluşuyor. 59 tane TOBB Meclisi var. Ortak çalışmalar yapmayı da düşünüyoruz. Öncelikle ‘Makine’ ile çalışma başlattık. Burası yazılıma talep oluşturabileceğimiz bir çatı. Sinerji yaratmak için her meclise sunum yapıyoruz. İlk defa sektörler birbirini dinliyor ve anlamaya çalışıyor. Özellikle Sanayi 4.0’da yazılım, tüm sektörleri etkiliyor. Ulusal katma değeri yaratmalıyız” değerlendirmesini yaptı.
 
Soft_Away, Türkiye’nin ticari formatında da büyük değişiklik gerçekleştirecek
Elmas, Barut ve Acar, TOBB Yazılım Meclisi’ninSoft Away’ Projesi ile ilgili olarak da şu bilgileri verdiler: “2016 yılının en önemli çıktısı ‘Soft Away’ projesi oldu. Yazılım sektörünün ihracatını artırmayı hedefleyen Soft Away, Türkiye Yazılım Meclisi önderliğinde yürütülen, TOBB’un çatı kuruluş olarak görev aldığı ve Ekonomi Bakanlığı’nın HİSER destekleriyle mali yapısı şekillenen bir proje oldu. Böylesine güzel bir projede TOBB’un yanımızda olması ve meclisimizi desteklemesi bizim için çok kıymetli. Sektörlerin ihtiyaç duyduğu yazılımları örtüştürmekte TOBB’un büyük bir önemi var. Sektörlerarası sinerji oluşturma ilk defa yazılımda yapılıyor. Uzun vadede önemli bir kültürel değişim de olacak. Sadece yazılım sektöründe değil Türkiye’nin ticari formatında da büyük değişiklik gerçekleşecek. İlk defa sektörler birbirini dinliyor ve anlamaya başlıyor. Bu çalışma, yeni bir kültüre doğru evrilme olacak. Yaklaşık 3 yıl sürecek proje 2016 yılı hedeflerimizle çok uyumlu ve meclisimizin bu büyüklükteki ilk projesi olması nedeniyle çok özel. Kuşkusuz projemizin bir örnek olması ve tekrarlanması en büyük dileğimiz. Yazılım şirketlerine açık çağrı çıktık ve 31 Ekim tarihinde başvurular sona erdi. Soft Away projesinde hedefimiz her kümeden en az üç firmamızın yurt dışına satış yapmasını sağlamak. Soft Away projesi dış pazara açılmada büyük önem taşıyor.”
2016 yılını ‘Yazılım sektörünün pazar hacminin ve ihracattaki payının artırılması’ konusuna ayırdıklarını vurgulayan ekip, şunları kaydetti: “Bu kapsamda önce ‘Yazılım İçin Ortak Ses Ver’ sunumunu hazırladık ve sanal medyada paylaştık. Daha sonra Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nun desteğiyle bu sunumu tüm sektör meclislerinde yapmaya başladık. Şimdiye kadar yaptığımız sunumlar sonucunda iş birliği olanağı yaratma girişimi başladı. Ümidimiz daha çok iş birliği olanağı yaratmak.” Elmas, Barut ve Acar, “Meclisimiz 2017 yılında ‘Yazılım sektörünün iş gücü kapasitesinin geliştirilmesi’ konusuna odaklanacak. Bu konuda da farkındalık ve çözüm çalışmaları yürüteceğiz” açıklamasını yaptı.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics