e-toplum Kamu 28 MAYIS 2017 / 15:53

Yeni nesil teknolojiler BTvizyon Denizli’de konuşuldu

Anadolu’nun farklı şehirlerinde, bilişim teknolojileri sunucu şirketleri ile profesyonel kullanıcıları buluşturan BTvizyon Toplantıları, 2017 yılında da tüm hızıyla devam ediyor. Bilişim Zirvesi Etkinlik Ltd. Şti. tarafından düzenlenen BTvizyon Toplantıları’nın geçtiğimiz haftaki durağı Denizli oldu. 16 Mayıs günü Denizli Dedeman Park Otel’de düzenlenen etkinlikte, bilişim teknolojileri alanındaki en yeni eğilimler hakkında katılımcılara sunuldu.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Bilişim Zirvesi Genel Müdürü Neslihan Aksun, tam 16 yıldır çok sayıda önemli ili titizlikle seçerek BTvizyon etkinliklerini gerçekleştirmeye devam ettiklerini belirterek, şunları kaydetti: “Türkiye’nin sayılı sanayi şehirleri arasında yer alan ve teknoloji kapasitesi yüksek olan Denizli’de olmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. 2002 yılından beri çeşitli illerde gerçekleştirdiğimiz BTvizyon Toplantıları, bilişim sektörünün önde gelen şirketlerinin kurumsal verimlilik, maliyet avantajı gibi faydalar sağlayan ürün ve çözümlerini her ölçekte katılımcımız olan şirketlerle paylaştıkları ortak buluşma noktası olmuştur. Türkiye’de kurumsal BT yetkinliğini artırmak adına, bunun önemli bir etkinlik zinciri olduğuna inanıyoruz. Bilişim sektörünün büyümesine yaklaşık 25 yıldır hizmet vermekte olan BTHABER Şirketler Grubu’nun bir parçası olan Bilişim Zirvesi Etkinlik Şirketi, kurulduğu günden bu yana Türkiye’nin ‘bilişim’ ekseninde en önemli etkinliklerine imza attı, bu konuda BT sektörü, kurumsal hayat ve kamu arasında güçlü bir köprü oldu, olmaya da devam ediyor.”
Aksun’un verdiği bilgilere göre bu yıl BTvizyon Toplantıları, bu yıl Eskişehir, Çanakkale, Adana, Erzurum, Ankara ve Girne’de devam ederek gerçekleştirilecek.
“Fidye Yazılımlara Karşı Korunmanın Yolları” başlıklı bir sunum gerçekleştiren Sonicwall Türkiye Ülke Satış Lider Özben Miçooğulları da son günlerin gündeminde yer alan WannaCry’ın 200 binden fazla bilgisayara yayıldığını ve fidye yazılımların da 2016 yılında milyonlar seviyesinde yayılma gösterdiğini kaydetti. Kurum ve şirketler açısından fidye yazılımların ciddi bir risk haline geldiğini kaydeden Özben Miçooğulları, Sonicwall, NGFW ürün ailesi hakkında da bilgi verdi.
Çeşitli kaynaklardan yararlı bilgiler bulmak olarak tabir edilen veri keşfi hakkında bilgi veren BiSoft Bilgi Teknolojileri Satış Müdürü Murat Çankaya, sunumunda, BiSoft olarak veri keşfi ve iş zekası konularında sundukları çözümleri tanıttı.
BTvizyon Denizli etkinliğinin ikinci bölümünde söz alan Logo Siber Güvenlik Genel Müdürü Murat Apohan da “Yönetilebilir Siber Güvenlik ve Yerel Yasalar” başlıklı sunumunda, Logo Siber Güvenlik ve Teknolojileri tarafından geliştirilen Türkiye’nin firewall’u Bergnet hakkında bilgiler verdi.
Siber casusluk (espiyonaj) hakkında bilgi veren Venatron CEO’su Serkan Kurt ise finansal veriler, Ar-Ge çalışmaları, müşteri verileri ve gizli kimyasal formüller gibi verilerin şirketler için önemli olduğunu ve en çok bu bilgilerin sızdığını belirterek, sızmalara karşı şu önlemlerin alınması gerektiğini kaydetti: Personel eğitimine önem verilmeli, iş sözleşmeleri güvenlik politikalarına uygun olmalı, güvenlik stratejisi oluşturulmalı, güvenlik testleri yapılmalı, yazılımlar güncel olmalı ve DLP çözümleri uygulanmalı.
Netcad Kurumsal Temsilcisi Dr. Emin Bank ise coğrafi bilgi sistemlerinin önemi hakkında bilgiler verdi. Artan nüfus, azalan kaynaklar, iklim değişikliği, çarpık kentleşme, doğal afetler ve çevre kirliliği gibi sorunların doğru planlama, etkin ve dinamik izleme, uygun yer seçimi ve doğru analiz ile çözülebileceğini kaydeden Dr. Emin Bank, Netcad’in bu konularda çözümler sunduğunu belirtti.
Hediye çekilişleri ile son bulan BTvizyon etkinliği, 18 Mayıs günü İzmir’de de gerçekleştirildi. İzmir etkinliği ile ilgili ayrıntılı bilgileri gelecek sayımızda bulabilirsiniz.
 
Dünya nereye odaklanıyor?
“BT sektöründe Dünya Nereye Odaklanıyor?” başlıklı bir sunum ile etkinliğin ilk sunumunu gerçekleştiren Dosbil Bilgisayar Genel Müdürü Mustafa Kaygın, günümüzde ürün odaklı yaklaşımdan gezegen odaklı yaklaşıma geçildiği bilgisini vererek, IOT’nin geleceği ile ilgili beş öngörüyü açıkladı. Yeni dijital dönüşüm dalgası, derinlemesine veriler, sahadan buluta geçiş, mevcut altyapıyı ileriye taşıyan yenilikler ve daha iyi bir gezegen.
 
BT’nin değişen rolü
“BT’nin Değişen Rolü” başlıklı bir sunum gerçekleştiren Erbakır Bilgi Sistemleri Müdürü Mehmet Açıkyer de sunumunda, BT’nin değiştiği gibi BT’den beklentilerin de değiştiğini belirterek, şirketlerin değişim sürecindeki itici gücün BT olduğunu söyledi. Mehmet Açıkyer’in verdiği bilgilere göre, BT ile elde edilebilecek bazı avantajlar şunlar. Bakım maliyetlerinde yüzde 10 – 40 azalma, pazara sürüm süresinde yüzde 20 – 50 azalma, talep tahminlemesinde yüzde 85 artış, kalite maliyetlerinde yüzde 10 – 20 azalma, stok maliyetlerinde yüzde 20 – 30 azalma, verimlilikte yüzde 3 – 5 artış ve duruş zamanlarında yüzde 30 – 50 azalma.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN