e-toplum Kamu 06 OCAK 2018 / 15:58

Yerli yazılım her açıdan desteklenmeli

MÜSİAD Bilişim Sektör Kurulu Başkanı Fahrettin Oylum, yabancı bilişim firmaları tarafından uygulamaya sokulan “Türk firmalarının, İran ile iş yapmasını engellemeye yönelik faaliyetleri” hakkında açıklamalarda bulundu. Oylum, açıklamasında şunları kaydetti:
“Uzun yıllardır farklı şekillerde sektörde kendini gösteren, özellikle son haftalarda gündeme gelen ve yabancı bilişim firmaları tarafından uygulanan Türk firmalarının İran ile iş yapmalarını engellemeye yönelik ambargo haberlerini yakından takip etmekteyiz. Türkiye’de yerleşik yerli ve milli yazılım üreticileri, yurtdışı menşeli yazılımlara alternatif olabilecek hazır yazılımları veya bunların alternatiflerini, görev verilmesi durumunda geliştirebilecek insan kaynağına, bilgi birikimine ve tecrübeye sahiptir. Haberlerde bahsi geçen ambargonun, bugüne ait bir sorun olmadığının ve uzun yıllardır bu dayatmaların devam ettiğinin farkında olduğumuzu belirtmek isteriz.
Sorun şu an sadece belirtilen yazılımların kullanımları ile sınırlı iken; ileride daha büyük sorunları beraberinde getirebilmesi muhtemeldir. Şirketler için hayati önem taşıyan veri kayıplarının önüne geçebilmek adına, bugünden itibaren geleceğimizi güvence altına alacak yerli ve milli yazılım konusunda kararlar almak zorundayız. Bugün teknoparklarda, Ar-Ge merkezlerinde veya bunların dışında yer alarak faaliyet gösteren binlerce firmamız ve bu firmalarda çalışan on binlerce yetişmiş iş gücümüz ile yerli ve milli tüm yazılım ihtiyaçlarını karşılayabilecek altyapıya sahip olan sektörümüz, bu sorunların üstesinden gelebilecek düzeyde. Konu ile ilgili olarak ileriye dönük yapılması gerekenler;
1- Yabancı yazılım firmaları ile yapılan sözleşmelerin Türkiye hukukuna uygun ve ileriye yönelik firmalarımızı/kurumlarımızı güvene alacak bir hale getirilmesi.
2- Turquality gibi devlet teşviklerinde yabancı yazılımların destekten çıkarılarak, yerlerine milli alternatif yazılımların desteklenmesini sağlayacak mekanizmaların oluşturulması.
3- Kamuda SAP gibi yabancı yazılım kullanan kurumların belirlenerek, ileride daha büyük sorunların önüne geçebilmek adına yerli yazılım ürünlerine dönüşüm projelerine acil olarak başlanması.
4- Ülkemizin gelişiminde önemli rol alacak olan Savunma Sanayi, FATİH, Türkiye Gen Projesi gibi ulusal projelerde, yazılım ve donanım ürünlerinin özellikle ve mutlaka yerli üreticilerden temin edilmesi.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics