e-toplum Kamu 23 EKİM 2016 / 11:54

YFYİ’den Silikon Vadisi’ne

ODTÜ TEKNOKENT’in 15 Ekim’de 12.’sini düzenlediği ‘Yeni Fikirler Yeni İşler (YFYİ ) Hızlandırma Programı’ ödül töreninde kazananlar belli oldu. Mart ayından Mayıs ayının ortasına kadar başvuruların kabul edildiği hızlandırma programına 1.500’ün üzerinde başvuru yapıldı. Teknoloji odaklı birçok projenin yer aldığı ödül töreninde başarılı olan projeler, ODTÜ TEKNOKENT’in Silikon Vadisi’nde bulunan ‘T-Jump SF Hızlandırma Merkezi’ne gidecek ve melek yatırımcılarla buluşacak. Törende; Elginkan Vakfı’nın 100 bin TL’lik büyük ödülünü Isıteks grubunun geliştirdiği gümüş nanotel kaplamalı tekstil ürünü kazandı.
 
YFYİ artık bir yarışma değil, bir hızlandırma programı
 
‘Yeni Fikirler Yeni İşler Hızlandırma Programı’nın ödül töreninde, katılımcılar 10 kategorideki ödüller için projelerini görücüye çıkardı ve kazanan projeler, 25 bin TL ile 100 bin TL arasındaki ödüllerin sahipleri oldu. Ayrıca, kazanan tüm proje ekipleri, ODTÜ TEKNOKENT’in San Francisco’daki Silikon Vadisi’nde bulunan T – Jump SF Hızlandırma Merkezi’nde 4 haftalık kampa katılmaya hak kazandı. ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, törende yaptığı konuşmada, “12 yıl önce başladığımız bu serüvende, 8 binden fazla başvuru aldık. Girişimci gençlerimizin ülkemizin aydınlık yarınlarına sahip çıkacağına inanıyorum” dedi. ODTÜ TEKNOKENT Genel Müdürü Mustafa İ. Kızıltaş da, ODTÜ TEKNOKENT’in faaliyetlerine başladığı ilk günden itibaren Türkiye’deki girişimcilere inandığını ve milyar dolarlık teknoloji şirketi çıkarma hedeflerini mayıs ayında gerçekleştirdiklerini belirtti. Kızıltaş, “2005’te öğrenciler için iş fikri yarışması temasında düzenlediğimiz ‘Yeni Fikirler Yeni İşler’ artık, dünya çapında faaliyetlerine devam edecek teknoloji şirketi nasıl oluşturabiliriz düşüncesiyle düzenleniyor. Bu yüzden YFYİ artık bir yarışma değil, bir hızlandırma programı” açıklamasını yaptı. Sözlerine Yeni Fikirler Yeni İşler’in ülke ekonomisine sağladığı katkılarla devam eden Kızıltaş, “Bu 12 yıllık süre içerisinde 200’den fazla proje şirketleşerek ekonomiye katıldı, 1.000’in üzerinde kişinin istihdamı sağlandı. Bugün, ODTÜ TEKNOKENT’in fiziki olanaklarını geliştirmek için 80 milyon TL yatırımla iki bina yatırımı daha yaptık. Bilimin ve teknolojinin daha çok desteklenmesiyle ülkemizin kalkınacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.
 
 
 
 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN