e-toplum Kamu 02 OCAK 2016 / 15:27

Yılın başarılı KOBİ ve girişimcileri ödüllendirildi

KOSGEB 4. KOBİ ve Girişimcilik Ödülleri Töreni, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan ve Bilim, Sanayi, Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın katılımıyla 24 Aralık tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi.
Törende konuşan Bakan Işık, "Türkiye olarak, önümüzdeki dönemde ekonomik ve sosyal hedeflerimizi gerçekleştirirken, en büyük gücümüz yine KOBİ’lerimiz olacak. Güçlü KOBİ’ler olmadan güçlü bir ekonomi inşa edemeyiz. İhracatımızı 500 milyar dolar seviyesine, milli gelirimizi 2 trilyon dolara KOBİ’lerimiz taşıyacak" dedi. KOBİ’ler ve girişimcilerle ilgili çalışmaları iki ana eksende yürüttüklerini aktaran Işık, öncelikle ülkedeki girişimci havuzunu büyütmek ve daha fazla işletmenin kurulmasını sağlamak istediklerini ifade etti. Işık, diğer yandan ise niceliği artırırken niteliği de geliştirmeyi, yenilikçi ve rekabetçi KOBİ sayısını artırmayı hedeflediklerini aktardı ve şu açıklamayı yaptı: “2010 yılından bugüne kadar, KOSGEB desteklerinden faydalanan 11 bin 547 firmanın ölçek büyüttüğünü görüyoruz. Son İcra Komitemizde, yeni bir destek programı olan ‘KOBİ Gelişim Destek Programı’ ve 200 milyon lira bütçeli ‘Türk Büyüme ve İnovasyon Fonu’nun kurulmasıyla ilgili kararı aldık. Yeni Girişimci Desteği ve İş Geliştirme Merkezleri (İŞGEM) desteğinin bütçelerinde de iyileştirmeler yaptık.”
 
KOSGEB bugün girişimcilerin de destekçisi
Teknoloji odaklı girişimciliğin, şirketlerin çok hızlı büyümesini, bir anda dev firmaların ortaya çıkmasını sağladığına işaret eden Işık, bu kapsamda, bu yıl 628 girişimciye Teknogirişim Sermayesi Desteği verdiklerini kaydetti. Bakan Işık, söz konusu programdaki üst limiti 100 bin liradan 150 bin liraya çıkaracaklarını da söyledi. Uluslararası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destek Programı’nın çağrısına da gelecek ay çıkacaklarını açıklayan Işık, hem Bakanlık hem de KOSGEB olarak, artık risk sermayesi fonları, kuluçka merkezleri, hızlandırıcılar gibi alanlardaki çalışmalara daha fazla yoğunlaşacaklarını belirtti. KOSGEB Başkanı Recep Biçer de 25 yıldır KOBİ’lerin öncüsü olan KOSGEB’in, bugün girişimcilerin de destekçisi haline geldiğini söyledi. Konuşmaların ardından ödül almaya hak kazanan 9 kategorinin birincileri, ödüllerini Başbakan Davutoğlu ile Başbakan Elvan ve Bakan Işık’ın elinden aldı. Yılın Başarılı KOBİ Büyük Ödülü’ne Berkosan Yalıtım AŞ, Yılın İnovatif KOBİ Ödülüne Makersan Makine Ltd Şti, Yılın İş Birliği Güç Birliği Yapan KOBİ Ödülüne Besa Unlu Mamüller Ltd Şti, Yılın İhracatçı KOBİ Ödülüne Tamsan Bağlantı Elemanları AŞ, Yılın Çevre Dostu KOBİ Ödülüne Lucas Elektrik AŞ, Yılın Genç Girişimci Ödülüne Mira Endüstriyel Eğitim Ltd Şti, Yılın Kadın Girişimci Ödülüne Dese Gıda Ürünleri AŞ, Yılın Küresel Doğan Girişimci Ödülüne Arar Makina AŞ, Yılın İnovatif Girişimci Ödülüne AKY Teknoloji Ltd Şti ve Jüri Özel Ödülüne Mora Yazılım Ltd Şti layık görüldü. 
 
 
 
 
ETİKETLER : 1053 KOSGEB

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics