e-toplum Kamu 23 EYLÜL 2017 / 16:07

Yol haritası için önemli buluşma

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Ankara Şubesi, bu yıl 19’uncusunu düzenleyeceği “Kamu-BİB” toplantısının temasını “Dijital Devlet” olarak belirledi. Kamu-BİB’19 kapsamında özel sektör ve kamu sektöründen profesyoneller, bilişim alanındaki son gelişmeler ışığında bilişim sektörünün geleceğini ele alacak, kamu bilişiminin yol haritasını masaya yatıracak. TBD tarafından kurulan ve Türkiye’nin en köklü kamu bilişim platformu olma özelliğini taşıyan Kamu-BİB, 26-29 Ekim 2017 tarihlerinde Bodrum Vogue Otel’de düzenlenecek. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ve Dijital Türkiye Platformu desteği ile düzenlenecek olan “19. TBD Kamu-BİB” toplantılarına katılmak ya da sponsor olmak için  www.kamu-bib.org.tr adresinden bilgi alınabilir.   

 

‘Bütüncül dönüşüm’ esas

Kamudan ve özel sektörden bilişimcileri bir araya getirecek toplantıya, üniversitelerden de katılım bekleniyor. TBD çatısı altında 1995 yılında kurulan Kamu-BİB platformu, kamu bilgi işlem birimleri ve sektörel katılım ile bilişim teknolojilerinin etkili ve yaygın kullanımı, kamu kurumlarının hizmetlerini etkin ve verimli sunabilmesi için ulusal bilişim politikalarının oluşturulmasına katkı sağlanması, bilgi işlem birimleri arasında bilgi paylaşımının artırılması, mesleki dayanışmanın geliştirilmesi, sorunlara ortak çözümler oluşturulması başlıklarında farkındalık yaratmak ve sinerji oluşturmak hedefiyle çalışıyor. Kuruluşundan bu yana 18 verimlilik toplantısı düzenleyen Kamu-BİB, toplantılarına, kamu sektörünün yanında özel sektörden temsilcilerin katılmasına da önem veriyor. Kamu-BİB platformu, önceki toplantılarını “Yeni Teknolojik Yönelimler”, “Elektronik Belge”, “Birlikte Çalışabilirlik”, “Bilgi Toplumuna Doğru”, “e-devlet e-toplum” gibi güncel bilişim temalarıyla düzenlemişti. TBD Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Nurcan Özyazıcı Sunay, Kamu-BİB toplantılarının kamuyu ve özel sektörü buluşturarak, ortak bir sinerji oluşturulmasına katkı sağladığını belirtti ve ekledi: “Bilgi tabanlı ekonomik dönüşüme katkı sağlayacak bu toplantıya tüm bilişim dünyası profesyonellerini bekliyoruz.”

Toplantıda, “Bütüncül Dönüşüm” vurgusu yapılacak. Bu kapsamda, “e-devlet”, “KamuNet”, “Büyük Veri”, “Bulut Bilişim”, “Siber Güvenlik” gibi uygulamalar, kamu ve özel sektör katılımcıları ile ele alınacak. Yeni teknolojilerin, mevcut sisteme uyarlanması konusundaki zorlu başlıklar ve çözüm önerileri konusunda beyin fırtınası yapılacak. Toplantının ardından ise her yıl olduğu gibi, katılımcıların görüşleri raporlanacak ve dijital dönüşüm sürecinde kullanılacak bir başucu kitapçığı olarak derlenecek.

Kamu-BİB toplantılarının kamu ve özel sektör bilişim profesyonellerini buluşturan yapısına dikkat çeken TBD, gelecek için sözü olan, birikimine inanan herkesi bu toplantılara katılmaya davet etti.

 

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics