e-toplum Kamu 30 ARALIK 2017 / 08:20

Yüksek teknoloji üretimi için seferberlik

Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 5. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi, Bilkent Otel ve Konferans Merkezi'nde gerçekleştirildi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü Doç. Dr. Elife Ünal, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri’nin (TGB) değerlendirildiği endeks ile ilgili bilgi verirken, endekste paydaşların fikrine yer verildiğini söyledi. İnovasyon ve sanayi ekosistemini bir araya getirmeyi amaçladıklarını vurgulayan Ünal, teknoparklara yeni dönemin kapılarını açan Ar-Ge Reform Paketi ile birlikte bölgelerin katma değer yarışına katkı sağladıklarını ifade etti. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ise konuşmasında şu bilgileri verdi:
“Teknolojinin getireceği devrim niteliğindeki gelişmelere hazırlanmak zorundayız. Dijital çağın ve Sanayi 4.0'ın 'açık uçlu bir süreç' olduğunun farkındayız. Bu nedenle yeni teknolojileri, yeni dijital gelişmeleri, yeni pazarlama süreçlerini çok iyi kavramak durumundayız. TGB'lerimizin sayıları her geçen yıl artıyor. Bugün itibarıyla 55’i faal, 14’ü yapım aşamasında olmak üzere, 69 Teknokent’e ulaştık. Hedefimiz; 81 ilimizin tamamında TGB kurmak. Sayılar kadar önemli olan bir husus ise nitelik. Memnuniyetle belirtmek isterim ki TGB'lerimiz bir 'nitelik sıçraması' yapmışlardır. Teknokentlerde faaliyet gösteren 4 bin 475 firma, Türkiye için teknoloji üretmekte. Bu firmalarda 44 bin 580 personel görev yapmakta. Ülkelerin rekabet gücünü, teknolojik gelişmişlik düzeyi belirlemekte. Bu nedenle, sanayileşme politikamızı, teknoloji ve inovasyonla entegre biçimde kurguluyoruz. Kendi özgün teknolojilerimizi ve yerli teknik kapasitemizi geliştiriyoruz. Bunun adı, tam anlamıyla yüksek teknoloji seferberliğidir. TGB'lerimiz, yüksek teknoloji seferberliğimizde çok önemli bir misyon üstlenecekler." 
Bakan Özlü'nün konuşmasının ardından 4 kategoride Teknoloji Geliştirme Bölgeleri 2016 Performans Endeksi Sonuçları da açıklandı.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics