Dosya Kamuda BT Öncelikleri 30 EYLÜL 2017 / 06:22

Siber güvenlik ve veri merkezi yatırımı artıyor

Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan 2016 Yılı Kamu Bilgi ve İletişim Teknolojileri Yatırımları raporunda kamu BT yatırımlarına 2016 yılında 233 proje için 4 milyar 530 milyon TL ödenek tahsis edildiği açıklanıyor. Kamu BT yatırımları son 14 yıllık süre içerisinde 6 kata yakın bir artış kaydetmiş durumda. Dijitalleşmeye yönelik adımların ağırlıkta olduğu bu yatırımlar, zamanın ruhunu yakalamak, yani çağa ayak uydurmak için atılmış gerekli adımlar olarak görülüyor. Bunlara ilaveten son birkaç yıldır da FATİH gibi eğitim projeleri başta olmak üzere, ülkemizi birkaç adım ileri götürecek adımlar söz konusu. Morten Genel Müdür Yardımcısı Cumhur Kızıları’nın verdiği bilgilere göre şimdi nesnelerin interneti ve bulut gibi yeni teknolojilere yönelik yapılacak yatırımlarla bunu daha da ileriye taşıma zamanı. Bu teknolojiler devletin üstündeki iş yükü ve harcamaları azaltırken, vatandaşların hayatını kolaylaştıracak, devletin sunduğu hizmetlerden daha iyi faydalanmalarını sağlayacak. Bunun yanında özellikle Türksat ve Havelsan’ın geliştirdiği projeler sayesinde bilginin milli ve yerel kalması sağlanıyor. E-Devlet projesi birçok kamu kurumuna tek kapıdan giren vatandaşın işlerini hızlı bir şekilde çözmesine yardımcı oluyor. Bu şekilde kurumlarda kuyruk probleminden kurtulup zamanın daha verimli kullanılması sağlandı. Bu aşamada bir noktayı da hatırlatmak isterim: Kurumu dijitalleştirirken çalışanlarını da dijitalleştirmek önemlidir. Aksi durumda sistemleri dijitalleştirdikçe kamuda zamanla atıl bir insan kaynağı oluşacaktır.
“Kurumlar başlarda Elektronik Belge Yönetim Sistemleri üzerinde çok çalıştılar. Şimdilerde ise Siber Güvenlik yatırımlarının ön planda olduğu görülüyor” diyen Cumhur Kızıları, şunları kaydetti: “Bunun yanında Ulusal Kamu Veri Merkezi projesi devam diyor. Dijitalleşme sürecinde Kamu Entegre Veri Merkezi’nin kurulma çalışmaları sürerken, kurumlar da geç kalmamak adına kendi veri merkezi ve felaket kurtarma merkezlerini planlıyorlar. Burada önemli konu ölçekleme. Ölçekleme doğru yapılmadığı sürece, atıl yatırımlar oluşabilir.  
Dijitalleşme sadece kağıdı ortadan kaldırıp bilgisayara geçmek değildir. Burada en önemli konu, entegrasyon ve otomasyondur. Farklı üreticiler ve açık olmayan sistemler kullanılarak yapılan dijitalleştirme, birbiriyle konuşamayan ve yönetilemeyen sistemler olmaya mahkumdur. Bu tip operasyonlar, para harcatmaktan öteye gitmez. Dijitalleşen veri, indekslenebilir, ilişkisel veri tabanlarıyla farklı kaynaklar iletişim kurabilir ve gerektiğinde hızlı bir şekilde kullanıma hazır olan veridir. Aksi durumda, dijital veri çöplüğü dışında başka bir şey oluşmaz.”
 
 
 
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics