Dosya Kamuda BT Öncelikleri 30 EYLÜL 2017 / 08:13

Yapbozun parçaları tamamlanıyor

Kamu kurumlarının bir süredir yürüttükleri e-dönüşüm çalışmaları sonucunda kurumlar bu alanda hatırı sayılır mesafe kaydetmiş durumda. Artık E-Devlet portalı üzerinden ve kurumların kendi internet sitelerinden online hizmetlerine erişmek mümkün. Önceden kurumun merkezine gidilerek yapılabilen işlemlerin bir kısmı internet üzerinden yapılabilir hale geldi. Vatandaşlar TC kimlik numaralarını öğrendi, Turkiye.gov.tr portalı üzerinden e-devlet işlemlerini yapabiliyorlar, mobil imzası olanlar ıslak imza atıyor gibi işlemlerini onaylayabiliyorlar. Doğal gaz, su, elektrik aboneliği başlatma ya da feshetme işlemleri için kurumların internet sitelerinden online işlem yapabiliyorlar.
E-dönüşüm süreci tamamlanmış değil elbette. Bugüne kadar gerçekleştirilen projeler, bir yapbozun parçaları gibi adım adım kamu kurumlarının ve özel şirketlerin bilgi altyapısını birbiri ile çalışabilecek daha entegre bir yapıya kavuşturuyor. Bu da yeni projelerin, yeni fırsatların kapısını aralıyor. Daha önce online olarak yapılması mümkün görülmeyen işlemler, bu birlikte çalışabilirlik sayesinde vatandaşın hizmetine sunulabilir hale geliyor. Zyxel Türkiye Ürün ve İş Geliştirme Müdürü-Ömer Faruk Erünsal’ın verdiği bilgilere göre Kamu kurumları kendi süreçleri için de ciddi bir dijital dönüşüm içindeler. Tüm iletişim ağ üzerinden sağlanırken, tüm arşivler için elektronik arşiv sistemine geçilmiş bulunuyor. Ancak bu süreçler kusursuz ilerlemiyor ne yazık ki. Kamudaki her kurum kendi dijital dönüşümüne odaklandığı için, diğer kurumlarla birlikte hareket etmeyebiliyorlar. Bu da bütünleşik sistemlerin doğru kurgulanamaması sonucunu ve bazı verimsizlikleri de beraberinde getiriyor. Her kurumun farklı satın almalar gerçekleştirmesi, farklı ya da mükerrer harcamalar yapıyor olması sıkça gözlemlenen durumlar arasında yer alıyor. Bu talebin karşılanabilmesi, doğru iletişimin sağlanabilmesi ve iletişimin tek bir merkezden yönetilebilme kolaylığı sağlanması çok önemli.
“Kurumların ağlarının kurulumu kadar yönetilmesi de bilgi ve emek yoğun bir iştir. Bu konudaki güçlükleri daha iyi anlamak için bir yazılım güncellemesi yayınlandığında ağdaki tüm cihazlara teker teker bu güncellemenin yüklenmesi gerektiğini hayal etmek yeterli olacaktır” diyen Ömer Faruk Erünsal, şunları kaydetti:
“Ağdaki tüm kablolu ve kablosuz Zyxel cihazları tespit ederek uzaktan yönetebilmeyi sağlayan Zyxel One Network teknolojisi bu sorunu ortadan kaldırıyor. Tüm cihazların yazılım güncellemeleri uzaktan ve tek merkezden yapılabiliyor, IP adresi değişimi, yeniden başlatma gibi birçok komut uzaktan verilebiliyor. Zyxel teknolojileri, sunduğu yüksek performansın yanı sıra ağ yönetimi için harcanan zamandan da yüzde 50’ye varan oranda tasarruf sağlıyor. Zyxel ürünleri ile basit, akıllı ve entegre çalışabilen ağlar kurmak mümkün olduğu için kamu kurumlarının da öncelikli tercihleri arasında yer alıyor. İşte bu sebeple, birçok kamu projesinde çözüm sağlayıcı olarak Zyxel’in tercih edilmesi, binlerce Zyxel cihazın kamu kurumlarında halen aktif halde çalışmakta olması tesadüf değil. Zyxel’in kamu tarafında gerçekleştirdiği projelerin başarısı, farklı işler için de birer referans oluşturuyor. Zyxel, 2018 yılında da kamuda yoğun olarak tercih edilen markalardan biri olmaya devam etmeyi, iş hacmini büyütmeyi hedefliyor.”
 
KUTU
 
Kamu kurumlarının hedefi AB Aksiyon Planı ile uyuşuyor
 
AB E-Devlet Aksiyon Planı vizyon metninde yer alan hedeflerin, Türkiye’deki kamu kurumları tarafından da ulaşılmak istenen hedefler olduğunu düşünebiliriz. Buna göre, AB kamu kurumlarının e-devlet hedefinde, “2020 yılına kadar, kamu idareleri ve kamu kurumları tüm vatandaşlara ve işletmelere kişiselleştirilmiş, kullanıcı dostu, uçtan uca dijital kamu hizmetleri sağlayarak açık, verimli ve kapsayıcı olmalıdır” ifadeleri yer alıyor.
Vatandaşların giderek dijitalleşen yaşamlarının sağladığı kolaylıkları, özel şirketlerin yanı sıra kamu idarelerinden de beklediklerini görüyoruz. Dijital yaşama uyum sağlamış vatandaşlar, hizmetlerin asıl olarak dijital ortamda sunulmasını (digital by default) talep ederlerken, geleneksel yöntemlerin dijitale erişimi olmayan ya da tercih etmeyen vatandaşlarca kullanılması gerektiğini savunuyorlar. Bu açıdan bakıldığında, kamu kurumlarının kendi aralarında veri ve hizmetlerin erişime açılması, vatandaşların devletten beklentilerini karşılarken, verimlilik artışı da sağlayacaktır.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics