Dosya Kamuda BT Yönetimi 18 MART 2013 / 08:32

Katma değerli, sürdürülebilir, yatırımın hızlı geri döndüğü projeler hedefleniyor

2012 yılı sektörel açıdan zor bir yıl olmasına rağmen önemli projelere imza atan bilişim şirketlerinin 2013’ten beklentileri de hayli yüksek.

2012 yılında kurumların dağıtık yapıya önem verdiği ve verilen hizmetlerin daha da kritik olduğu bir dönemden geçtik. 4S Kurumsal Teknoloji Danışmanı Ökkeş Özdemir, bu dönemde iş sürekliliği, sunucu ve masaüstü sanallaştırma projeleri, yazılım testi ve kalitesinin yönetimi, yazıcı baskı güvenliği, sanallaştırma güvenliği ve temel sistem bütünleştirmesi konularında projeler yaptıklarını söyledi. Özdemir, 2013 yılında cirosal büyümeden çok katma değerli projeler sayısında büyüyen, vatandaşın kamudan aldığı hizmeti ve kamu kurumlarının işini daha verimli hale getirecek projelere imza atmayı hedeflediklerini dile getirdi.
Teknoloji veya altyapı desteği verdikleri kamu projelerinin yanında birebir tasarımında yer aldıkları projelerin de olduğunu aktaran Avea Kurumsal İş Birimi Kıdemli Direktörü Tunç Taşman şunları söyledi: “Örneğin kamusal sektörde yapılmış en hacimli proje olan ‘Emniyet Genel Müdürlüğü ATYS Projesi’ne ve ‘Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadına Yönelik Şiddeti Engellemede Elektronik İzleme Çözümleri’ olarak adlandırdığımız Türkiye’deki en kapsamlı izleme projelerine Avea olarak, yazılım, cihaz, proje danışmanlığı ve hatlar dahil uçtan uca bütünleştirme hizmetleri desteği verdik. Bunun yanında, PTTCell projesiyle PTT’nin 1995 yılında son bulan telefon hizmetlerini PTTcell ile tekrar sunarken, MEB için geliştirdiğimiz ‘Veli Bilgilendirme Sistemi’ ile velilere, çocuklarının okuldaki durumlarıyla ilgili her türlü gelişmeyi SMS yoluyla anında takip edebilme fırsatı sunduk. Yine aynı şekilde ilk olarak Ankara Üniversitesi ile işbirliği yaparak geliştirdiğimiz Mobil Kampüs sistemiyle üniversitelerin öğrenci işleri, kütüphane gibi bölümleri tarafından öğrencilere sağlanan hizmetin zaman ve mekandan bağımsız olarak mobil ortamda sunulabileceği bir platform yarattık.”
Karel Kamu Sektörü Satış Direktörü Jale Modalı, 2012 yılında pek çok kamu kurumuyla oldukça önemli projeler gerçekleştirdiklerini vurgulayarak, pek çok kurumu da yüksek adetlerde santral sistemleri teslim ettiklerini söyledi. Modalı, “2013’te Karel olarak kurumların ihtiyaçlarına uygun, kurumun mevcut sistemleriyle uyumlu çalışabilen ve getirdiği yeniliklerle hizmet kalitesini ve verimliliği artıran projeler yapmaya devam edeceğiz” dedi.
KoçSistem Ankara Bölge Direktörü Birol Tolu da, “2012 yılı sektörümüz için zor bir yıl olmasına rağmen KoçSistem olarak önemli projelere imza attık. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Mekansal Adres Kayıt Sistemi, Eti Maden Masaüstü Sanallaştırma ve Anadolu Üniversitesi Kampüsü Kablosuz Ağ Projesi gibi önemli projeleri geçtiğimiz yıl içerisinde başarıyla gerçekleştirdik. Kamu bağlamında 2013 yılının 2012’ye göre daha iyi bir yıl olacağını düşünüyoruz” şeklinde değerlendirme yaptı.
Mas-Deha’nın 2012’de büyük projelere imza attığını dile getiren Mas-Deha DIMS Ürün Müdürü Yasin Genç, temsilcisi oldukları Canon’un ürünleriyle  ve çözümleriyle çok sayıda büyük ölçekli projeye başladıklarını söyledi. Genç, “2012 yılını yüzde 21’lik büyümeyle bitiren şirketimiz 2013’te de büyüme hedefliyor. Bu hedefimiz kapsamında yoğunluk olarak kamu kurumlarındaki projelere Canon’un geniş ürün çeşidiyle cevap vermeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.
Netaş Kamu Satış ve Ankara Bölge Direktörü Ahmet Şüküroğlu, “2012 yılında kamuda çok güçlü bir varlık gösterdik. Farklı hizmet gruplarında 81 ile dağılmış ve tamamen kamu projeleri üzerine çalışan ekiplerimiz, Netaş’ın 2012 projelerinin konumlandırılıp sonuçlandırılması için yoğun çalışma içindeydi. Netaş’ın halen birçok kurumla önemli ve stratejik çalışmaları bulunuyor” dedi ve 2013 yılında birçok kurumun Türkiye genelinde hizmet ihtiyacı olan, uçtan uca sistem bütünleştirmesi gerektiren operasyonlarında ve iş süreçlerine dokunabildikleri projelerde yer alacaklarını ifade etti.
2012’de Netcad için dönüm noktası sayılabilecek çok önemli bir etkinliği ‘Uluslararası Netcad Kullanıcıları Konferansı’nı gerçekleştirdiklerinin altını çizen Netcad Genel Müdür Yardımcısı Alpaslan Savacı, kamu kurumları, belediye ve özel sektörden 600’e yakın katılımcının yanı sıra 16 ülkeden 70’in üzerinde yabancı delegenin konferansı takip ettiğini belirtti. Savacı, “Netcad’in en yeni sürümü Netcad 6 çok beğenildi ve yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı. Ayrıca Azerbaycan’ın TAKBİS’i olarak adlandırılabilecek ‘Azerbaycan Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi’ (Real Estate Registration and Cadaster Management Project) projesi devam ediyor” açıklamasını yaptı. 2012 yılında kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik olarak çalışmalar yaptıklarını dile getiren Proline İcra Kurulu Başkanı Mehmet Doğanyiğit, konuyla ilgili şunları kaydetti: “Ar-Ge departmanımızla birlikte geliştirdiğimiz yeniliklerle kurumlarda farklılık oluşturmak için gayret gösterdik. 2013 yılında da bu çalışmaların devam edeceğini ama öncelikli olarak büyük veri temasıyla sanallaştırma projelerinin daha fazla öne çıkacağını öngörüyoruz. Ayrıca afet yönetim merkezi donanım ve yazılım çözümleriyle, şehir güvenlik çözümleri de tamamlamayı planladığımız projeler arasında yer alıyor.” Türkiye’deki çağrı merkezi sayısının 2012 sonu itibarıyla bini geçmiş durumda olduğunu belirten Turkcell Global Bilgi Yurtiçi İş Geliştirme Direktörü Akın Akalın, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: “Sektör 58 bin masa ve 67 bin çalışanıyla hizmet veriyor. Bu pastada kamu sektörü, yaklaşık 5 bin çalışan sayısıyla temsil ediliyor. 2012’de Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ikinci fazı ve Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Sistemi Etkileşim Merkezi projeleri olmak üzere 3’ü bakanlık toplam dört yeni projeyi hayata geçirdik. 2013 itibarıyla 8 bakanlıkta 13 farklı kamu projesiyle vatandaşlarımıza hizmet sunuyoruz.” Türk Telekom Kurumsal Müşteri Başkanı Mehmet Ali Akarca, “Teknolojik altyapımızı hayatın her alanına dokunan çözümlerle destekleyerek Türkiye’nin sayısal dönüşümüne katkı sağlamayı hedefliyoruz. Bugün başta e-devlet projeleri olmak üzere, bilgi ve iletişim teknolojileri alanındaki gelişmeler günlük yaşamımızı kolaylaştırıyor. Altyapılarını sağladığımız büyük kamu projelerine örnek olarak UYAP, MERNİS, MHRS, MOBESE, VEDOP, Say200i, TAKBİS, e-Okul ve e-SGK verilebilir” dedi. Kamuda 2012’de gerek dağıtıcılığını yaptıkları ürünleriyle birçok büyük veri merkezi projesinde yer aldıklarını kaydeden, 4G İletişim Teknolojileri Genel Müdürü Yusuf Gökhan Gülal de 2013 içerisinde gerçekleşecek olan veri merkezi projelerinde ileri teknoloji ürünleriyle yer almanın en büyük hedefleri olduğunu söyledi.

SOSYAL MEDYA YAKLAŞIMININ KAMU PROJELERİNDE ÖNEMLİ YERİ VAR

Oracle Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Cem Şatana, “Vatandaşı ön plana çıkaran ve onların devlet iş süreçleriyle karşı karşıya kaldığı noktalarda, günlük hayatını kolaylaştıracak projeler yaptık ve bunlara 2013 yılında da devam ediyoruz. Sosyal medya yaklaşımının kamu projelerinde çok önemli bir yeri var ve 2013’te bunu daha da çok vurguluyoruz. 2013 yılı yine güvenlik projelerinin ön planda olacağı bir yıl olacak. Biz kamuyla siber güvenlik yaklaşımımızı ve çözümlerimizi paylaşıyoruz. Özellikle belediye hizmetlerinin birçoğu vatandaşı doğrudan ilgilendiren ve yararlanmasını gerektiren hizmetler olduğu konusunda şüphemiz yok. 2013’te belediyelere hizmet verebilecek projelere ağırlık vermeyi arzu ediyoruz” dedi.

SAĞLIK VERİLERİ SAĞLIK-NET PROJESİYLE BAKANLIK SUNUCULARINDA TOPLANIYOR

Sisoft Genel Müdürü Ömer Siso, “Kağıtsız Hastane projesi Sisoft’un 25 yıllık birikimiyle oluştu. Ama bundan daha da önemlisi, hastanelerin buna hazır hale gelmesiydi. Bunu ihtiyaç haline getiren ve bugünkü şartları oluşturan da özellikle 2005 yılından itibaren, sağlık bilişiminin olağanüstü gelişmesine katkıda bulunan, ülkemizi pek çok ülke için model ülke haline, bizleri de bu alanda uluslararası bir aktör haline getiren Sağlık Bakanlığı’nın vizyonu ve uygulamaları oldu. Sağlık Bakanlığı, ülkemizde üretilen tüm sağlık verilerini Sağlık-Net Projesi kapsamında bakanlık sunucularında topluyor. Çok kısa süre içerisinde, kurallar çerçevesinde hekimlerin paylaşmasına izin verecek. Sağlık-Net’te veri haberleşme standardı olarak uluslararası bir standart olan HL7 kullanılıyor. Bu şirketlerin birlikte çalışabilirliğini de artıran bir öğe olması HBYS şirketlerini geliştirdi. Kağıtsız hastane uygulaması ilk kez Ankara Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesi’nde Haziran 2012’de öncelikle tek bir serviste başlatıldı. Proje 2012 Aralık ayı itibarıyla kurumda tüm servislerde etkin bir şekilde işlerlik kazandı” değerlendirmesini yaptı.
ETİKETLER : Sayı:913