Dosya Kamuda BT Yönetimi 18 MART 2013 / 08:30

Paydaşlar arasındaki iletişim kamu projelerine hayat verecek

Vatandaşı anlamak ve ne istediğini bilmek, vatandaş memnuniyetini sağlayacak kamu projelerinin hayata geçirilmesinin altyapısını oluşturacak.

e-Dönüşüm ve e-Devlet sürecinde Türkiye gerek kamu, gerekse özel sektörde teknolojinin hızıyla yarışıyor. ‘e-Dönüşüm Türkiye Projesi’ ile tüm yurdu kapsayan işlemlerin elektronik ortamda yapılabilmesi için büyük bir değişim sürecini yaşıyoruz.
Tüm bunlar yaşanırken diğer yandan, vatandaşı anlamak ve ne istediğini bilmek vatandaş memnuniyetini sağlayacak kamu projelerinin hayata geçirilmesinin altyapısını oluşturacak. Bugün çok değerli kamu projelerine imza atılırken ve kamunun BT yatırımları 2012 yılı itibarıyla yaklaşık 2,5 milyar TL’ye ulaşırken, Bilgi Toplumu Dairesi Başkanlığı tarafından 2011 yılında yayımlanan Bilgi Toplumu İstatistikleri’nde ülkemizde öngörülen bütçe ve zaman zarfında bitirilen projelerin tüm projelere oranı yüzde 24, ortalama proje tamamlanma süresi ise 2 yıl olarak belirtiliyor. Bu verilere göre de; BT projelerinin, kullanıcı ihtiyaçlarını ve memnuniyetini odak noktasına koyan bir yaklaşımla tasarlanmasının önemi ön plana çıkıyor.
BT projelerinin gerçekleşmesinde, hem özel sektörde hem de kamuda yaşanan sıkıntıları, bunları aşmak için neler yapılması gerektiğini ve karşılıklı beklentileri de bu sayfalara taşımaya çalıştık. İhale mevzuatının daha net ve bilişim sistemlerinin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde değiştirilmesinin gerekliliğine vurgu yapılırken, hizmet bedelinden çok hizmet sürekliliği ve kalitesinin ön plana çıkması da bekleniyor. Görülüyor ki, paydaşlar arasında kurulacak sağlıklı iletişim sıkıntıların aşılmasında kilit rol oynayacak.
ETİKETLER : Sayı:913

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics