Dosya Kamuda BT Yönetişimi 2016 19 MART 2016 / 16:40

YENİ TEKNOLOJİLERİN KURUMLARI YÖNLENDİRMESİNE İZİN VERİLMELİ

Etkili bir BT yönetişim altyapısı, kurumsal yönetişimin ayrılmaz bir parçasıdır. BT yönetişimi çerçevesi, üst düzey yönetim tarafından tam olarak desteklenir ve şirketin aşağıdaki işletme sorunları gibi problemlerini çözmesine yardımcı olmak için tüm organizasyon içinde uygulanırsa faydaları kısa sürede görünür şekilde ortaya çıkmaya başlar. NetApp Ankara Bölge Müdürü Burak Koç, konuyla ilgili şu bilgileri verdi:
“BT ve iş hedeflerine dair öncelikleri belirlemek en önemli adımlardan biri. Oysa veri yoğunluğu yüksek olan ve ağır iş yükleri altında çalışan kamu sektörü, bugün, dijital çağda inovasyonun öncüsü olabilecek konumda. Kolaylıkla kurulabilecek ve uygulama gereksinimleri büyüdükçe sorunsuz ve kesintisiz şekilde ölçeklendirebilecek yenilikçi sistemler, artık kamu kurumlarının ve çalışanlarının da en büyük sorunlarına çözüm getiriyor. Türkiye'de yapmamız gereken, gelecekte BT’yi şirketlere veya kamu kurumlarına göre düzenlemek değil, BT'nin ve yeni teknolojilerin kurumları yönlendirmesine izin vermek olmalı. Teknolojinin ekonomik bir kalkınma aracı olabilmesi için kamu kurumlarından üniversitelere kadar iş birliği halinde çalışmalı, yasal düzenlemelerden özel eğitim olanaklarına kadar geleceğe dönük adımlar atmalıyız. BT yönetişiminde güvenlik ve verimlilik terazinin iki ayrı kefesinde duruyor. Verimliliği artırırken güvenlikten feragat etmemek gerekiyor.”
 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN