Dosya Kamuda BT Yönetişimi 23 ŞUBAT 2015 / 06:45

BULUT BİLİŞİM KAMUYA VERİMLİLİK KATACAK

Kamu kaynaklarının kullanımı oldukça hassas süreçlere sahne olduğundan, kamu yararını gözetecek alımların fiyat, performans açısından verimli olması gerekiyor.

Kurumlarda bilişim teknolojilerinin etkin yönetimi, kuruluşların yaşaması ve başarısı için kritik önem taşımakta. Buna bağlı olarak da kamuda gerçekleştirdiğimiz projelerimizde sistemin kesintisiz çalışabilmesi için iş sürekliliği çözümleri sunmaktayız. Kamu kurumlarının her biriminde sistemde yaşanabilecek kesintiler kabul edilemez sonuçlar doğurabilmekte. Kurumların bilişim teknolojileri altyapısında uçtan uca sunduğumuz güvenlik, ağ ve sistem çözümlerimizin yanı sıra, Ar-Ge departmanımızın geliştirdiği yazılım ve donanım çözümlerimizle kurumların güvenlik ihtiyaçlarının sağlanmasına katkı sağlıyoruz. Video analitik ve yüz tanıma çözümlerimiz ile kalabalık analizi, şüpheli şahıs ve araç, plaka tanıma analizleri yapabildiğimiz gibi aynı zamanda sosyal medya analizi çözümlerimizle de kurumların sosyal medyadaki itibar yönetimlerine destek olmaktayız. Vatandaşların çoğunun kurumlara yönelik  sıkıntılarını şikayet kutuları yerine sosyal medya platformlarında paylaştığını görüyoruz. Kurumların bu şikayetleri toplayıp analiz etmesi ise büyük bir zaman almakta. ‘MeaMinds’ adını verdiğimiz ‘Online Müşteri İlişkileri Yönetim Platformu’ çözümümüz ile bu verilerin toplanması, analiz edilmesi ve raporlanması daha kolay gerçekleşiyor. Sunduğumuz tüm çözüm ve ürünler ile BT yöneticilerinin iş yoğunluğunu azaltmayı hedeflemekteyiz. Kamu kurumlarının bilişim yatırımlarında toplam sahip olma maliyeti ve düşük PUE (Power Usage Efficiency – Güç Kullanım Verimi) oranı büyük önem taşıyor. Kamu kaynaklarının kullanımı oldukça hassas süreçlere sahne olduğundan, kamu yararını gözetecek alımların fiyat performans açısından verimli olması gerekiyor. Bulut bilişim bu anlamda kamu kurumlarına verimlilik katan bir teknoloji. Kamu kurumları; yüksek maliyetli veri merkezleri oluşturmak yerine, bulut teknolojisinin toplam sahip olma maliyetini ortadan kaldırması ve “kullandığın kadar öde” gibi avantajları sunması nedeniyle bulut hizmeti alımını tercih etmeli. Bulut bilişim; kesintisiz, hızlı ve yönetilebilir olması ile de öne çıkmakta.

Kamu kurumları için BT yatırımlarında dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus, gerçekleştirilecek ihtiyaç analizi sonucunda kurumun özgün ihtiyaçlarının belirlenmesi ve fayda, yatırım oranını optimize edecek çözümlerin temin edilmesidir. Kurumların; donanım yatırımı yapmayarak, kaynaklarını ürün ve hizmetlerin geliştirilmesine ayırmalarının ve BT ihtiyaçlarını üçüncü parti uzman şirketlerden karşılamalarının yakın gelecekte daha çok tercih edileceğini ve daha verimli bir yöntem olacağını öngörmekteyiz.

Proline Satış Yöneticisi Kayhan Terzi

 
ETİKETLER : 1010

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics