Dosya Kamuda BT Yönetişimi 23 ŞUBAT 2015 / 06:49

HEM KAMU HEM BİZ KAZANIYORUZ

Kamu, ‘BT Yönetişimi ve BT Gereksinim Analizi’ konularında yetkinliğini en üst düzeye çıkarmalıdır. Çünkü doğru ihtiyaç belirleme ve doğru satın alma, kamunun en önemli sorumluluğudur.


Kamu sektörü için çalışan firmalar açısından 2014 oldukça zor bir yıl oldu. Biz Kronos olarak spor, bilişim, enerji ve savunma alanındaki projelerimize devam ettik. Bu dönemde bütünleşik projelerin haricinde, ürün ailemize; enerji verimliliğini artırmayı hedefleyen Enerji Yönetim Sistemi yazılımları, sportif izleme ve değerlendirme yazılımları gibi ürünler kattık. Proje kısırlığı olan bu dönemde ürünleşme ve uluslararası kamu çözümleri geliştirme konularında yatırımlar yaptık. 2015 yılında şirketimizin kamu için geliştirdiği çözümleri başta Türki Cumhuriyetler olmak üzere yurt dışına taşımayı hedefledik. Bu coğrafyadaki önemli bir ihtiyacı karşıladığımız gibi, Türkiye’de biriktirdiğimiz 20 yıllık tecrübe ve çözüm geliştirme uzmanlığımızı paylaşma şansı bulduk. Bilişim alanında olduğu kadar spor ve savunma  sektörlerinde de dünya çapında akredite olmuş ürün ve hizmetler sunmakta olduğumuzdan tüm uluslararası etkinliklerin aranan firması haline geldik. Şu anda Kazakistan, Azerbeycan ve Türkmenistan’da başlamış olan ya da devam eden projelerimizin teknoloji ihracatı açısından ülkemize önemli katkılar sağlayacağı inancındayız.

Kamuya çok farklı bir yaklaşımımız var

Kronos olrak kamuya sektördeki firmalara göre çok farklı bir yaklaşımımız var. Biz Türkiye’de kamu sektörüne ürettiğimiz çözümlerden para kazanmayı hedeflemiyoruz. Ülkemizde yetkinliklerimiz doğrultusunda kamuda işler alıp maliyeti seviyesinde bedellerle hayata geçirerek mutlu oluyoruz. Amacımız bu süreçte ürettiklerimizi yurt dışı projelerde değerlendirerek kâr etmek. Böylece hem kamu kazanıyor hem de biz. “Değer Katmak” bizim için en önemli motto. Şirket logomuzun altındaki sloganımız bunun göstergesi: “Zaman Yaratır, Değer Katar”. Bizler çözüm üretmediğimiz hiçbir kamu işine girmiyoruz. Yani sadece donanım al-sat gibi projelerde Kronos’u göremezsiniz. Elbette bu da önemli bir ihtiyaç ve bu alanda önemli projeler var ancak bu bizim çalışma alanımıza girmiyor. Bizim projelerimizde mutlaka içinde ‘yazılım geliştirme’ hizmetleri yer almalı ve ihtiyaca özel bir geliştirme yapmalıyız. Kamuda o kadar çok işletilemeyen yazılım projesi var ki harcanan zaman, emek ve kaynak açısından çok yazık. Bazıları yarım kaldığından, bazıları hayata geçmiş ama yanlış-eksik analiz nedeniyle kullanılmıyor ya da daha kullanıma geçemeden teknolojisi eskidiğinden verimli kullanılamıyor. Bunun en kötü tarafı bu durumda olan projeler sıfırdan tekrar tekrar satın alınıyor ve bir sorunun çözüm maliyeti iki ya da üç kez ödenmek zorunda kalınıyor. Bu noktada, şartnamelerde belirtilsin ya da belirtilmesin, standartlara bağlı geliştirme yöntemlerimizle sadece çözüm üreten değil çözümü yaşatan bir yaklaşıma sahibiz. Bir bilgi sisteminin sürdürülebilir ve genişleyebilir olması yani yaşayan bir yapı olarak üretilmesi kamu projelerindeki en büyük katma değerimizdir.

Kamu kadrolarında sürekliliğin sağlanması öncelikli gereksinimlerden

Kamuda BT yönetişimi hiç kuşkusuz çok önemli. Teknoloji hayatımızın her noktasında işlerimizi hızlandırmak ve verimliliği arttırmak için var. Eğer bunu iyi yönetemezsek hem istediğimiz verimliliğe ulaşamayız hem de kaynak israfı yapmış oluruz. Bilgi teknolojilerini etkin ve verimli kullanmanın anahtarı da iyi yönetim. Kamudaki bilgi işlem birimlerindeki yetkinliğin artırılması ve kadrolarında sürekliliğin sağlanması öncelikli gereksinimlerden. Ayrıca kamu BT projelerini kendisi yapmaya çalışmamalı diye düşünüyorum yani tekerleği baştan icat etmemeli. İşlerini uzman firmalarla ‘dış kaynak’ yöntemiyle çözmeli. Zaten birçok kamu kurumu böyle yapıyor ama bu bir kültür olmalı, zira yazılımevi gibi çalışan kurumlar da var. Bence kamu, ‘BT Yönetişimi ve BT Gereksinim analizi’ konularında yetkinliğini en üst düzeye çıkarmalıdır. Çünkü doğru ihtiyaç belirleme ve doğru satın alma kamunun en önemli sorumluluğudur.

Kronos Bilişim Çözümleri Genel Müdürü Taner Körpe

 
ETİKETLER : 1010

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics