Dosya Kamuda BT Yönetişimi 23 ŞUBAT 2015 / 06:43

Kamu, ‘yönetim’den ‘yönetişim’e doğru evrilme sürecinde

‘Kamuda BT Yönetişimi’; ‘2015-2019 Ulusal e-Devlet Stratejisi ve Eylem Planı Projesi’ çalışmalarının yoğun olarak sürdüğü ve ‘2015-2018 Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı’nın resmileşmesini beklediğimiz şu günlerde ön plana çıkan bir kavram. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık da, ‘yönetişim’ kavramını çok önemsediğinin altını çizerek bilimde, teknolojide, sanayide karşılıklı fikir alışverişinin son derece önemli olduğunu vurguladı. BT yönetişimi ile BT kaynaklarının etkin ve tüm birimlerde tam, bütünleşik şekilde kullanımı hedefleniyor. Çalışma süreçlerindeki şeffaflık ve çoklu çalışma desteği, kamu kurumları için gerçekleşmesi gereken iş süreçlerinin kritik bir parçası. Kurumda yapılacak olan BT yatırımlarının kurum stratejileriyle uyumlu olması için doğan ‘BT Yönetişimi’nin kolay modellere uyarlanması da büyük önem taşıyor.

Temelde amaç; vatandaşı daha iyi anlamak ve taleplerine etkin ve hızlı cevap verebilmek. Dolayısıyla vatandaştan gelen geri bildirimlerin de daha verimli değerlendirilebilmesi ve iyi önerilerin hayata geçirilebilmesi mümkün kılınıyor. Bilişim alanında en önemli yönetişim unsuru ‘eşgüdüm’ olarak karşımıza çıkmakta. Her kurum benzer amaçlar için farklı çözümler geliştirdiğinde; zaman, emek ve para kaybı oluşuyor. Bu noktada güçlü bir kamu inisiyatifi ile hizmetlerin tek bir çatı altında toplanabilmesi büyük önem taşıyor.

Kamuda BT Yönetişimi Teknoloji Platformu 3 Mart’ta

Kamuda BT Yönetişimi konulu Teknoloji Platformu, 3 Mart günü Ankara’da gerçekleştirilecek. Ankara Sheraton Otel’de yapılacak ve tüm gün sürecek olan etkinliğe kamu kurumlarının teknoloji yöneticileri, kurumların farklı birimlerinden uzmanlar, bilişim uzmanları ve akademisyenler katılacak.

Kamuda BT Yönetişimi Teknoloji Platformu’nda; sunucular, yedekleme, felaket yönetimi, iletişim altyapısı, güvenlik, altyapı hizmetleri, enerji yönetimi, büyük veri, bulut bilişim, hibrit bulut, kurumlar arası entegrasyon, akıllı devlet, e-imza, e-evrak, iş sürekliliği gibi konular ele alınacak.

Canon’un Platin Sponsor olduğu etkinliğin altın sponsoru Masdeha, gümüş sponsorları ise EFB Elektronik, Netaş ve Zyxel oldu.

 
ETİKETLER : 1010

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics