Dosya Kamuda BT Yönetişimi 23 ŞUBAT 2015 / 06:49

MERKEZDE VATANDAŞI DAHA İYİ ANLAMAK VE TALEPLERİNE CEVAP VEREBİLMEK YER ALIYOR

Önümüzdeki yıllarda mobil ve sosyal iş çözümlerinin kamu ve belediye hizmetleriyle bütünleştiği bir süreç ile karşılaşacağız.

2014 yılında sosyal güvenlik, ulaşım ve taşımacılık, yargı, akademik araştırma ve enerji başta olmak üzere, birçok kamu kurumunda donanım, yazılım, iş ve teknoloji hizmetini kapsayan başarılı projeler geçekleştirdik. Bütün bu projelerimizdeki ortak hedefimiz, günümüz koşullarında en yeni teknolojiyi ve hizmeti maliyet etkin bir şekilde, doğru mühendislik ve proje bakış açısıyla birleştirerek yüksek müşteri memnuniyetine erişebilmek olmuştur. 2014 yılındaki önemli projelerimizden bazıları şöyle sıralanabilir: En kritik sosyal güvenlik uygulamaları 30 yılı aşkın bir süredir IBM Anabilgisayarlar üzerinden vatandaşın hizmetine sunuluyor. Türkiye nüfusunun tamamına hizmet veren kurumun maliyet etkin bir yapıyla daha hızlı bir sisteme ulaşmasını 21 gün içerisinde tamamlamış bulunmaktayız. Ulaşım ve taşımacılık alanında lider bir kamu kurumunda, Kurumsal Kaynak Yönetimi (ERP) sistem altyapısı işletme projesi de 2014 yılında tamamlanan önemli projelerimizden. Proje kapsamında kurumun 9 kritik kaynak yönetim sisteminin; finans, işletme, araç bakım, stok kontrol, bilet satış, insan kaynakları gibi çalıştığı platform ve altyapı modernize edildi, kesintisiz olarak yeni platforma taşınıp bu altyapının iki sene boyunca 7x24 izlenmesi ve yönetilmesi için gerekli sistemler oluşturuldu. Geçtiğimiz yıl, Türkiye’nin neredeyse ilk ve en önemli e-Devlet projelerinden birinde, BT sistemlerinin güvenliği konusunda önemli bir adımı hayata geçirdik. Teknolojinin gelişimiyle karşımıza çıkan en büyük tehdit olan siber güvenlik kavramının altını doldurabilen önemli yazılım ürünlerimizle bu projede yer aldık.

Kamu bulutun avantajlarından yararlanmak istiyor

IBM İş Değerleri Enstitüsü, ‘Hükümet 2020’ (Government 2020) raporuna göre kamu kurumlarını yönlendiren 6 başlık şöyle: Değişen demografik özellikler, hızlanan küreselleşme, artan çevre sorunları, gelişen sosyal ilişkiler, istikrar ve düzen karşısındaki tehditler ve teknolojinin artan etkisi. Bu önemli konu başlıkları devletlerin ve hükümetlerin daha verimli çalışmak ve gelir kaynakları elde etmek için yeni yollar bulmalarını gerektiriyor. IBM olarak öncelikli alanlarımız ve önümüzdeki dönem yükseleceğini düşündüğümüz eğilimler ise şunlar: Bulut, analitik, mobil, sosyal iş ağları ve güvenlik. Tüm bunların merkezinde aslında günümüz koşullarında vatandaşı daha iyi anlamak ve taleplerine cevap verebilmek yer alıyor. Bulutun önemi her sektör için artmaya devam ediyor. Kamu da bulutun avantajlarından yararlanmak istiyor. Her ne kadar güvenlik konusu kamu kurumları için önemli bir engel gibi görünse de, aslında özel bulut sistemi kurulduğunda da en az şu anda bulunan sistemler kadar güvenlik sağlanabiliyor. Vatandaşlar, kamu kurumlarıyla mobil ve sosyal ortamlarda etkileşim yakalamaya çalışıyor. Geleneksel e-Devlet stratejileri artık etkileşim yaratmada yetersiz kalabiliyor. Eski çözümlerde sadece bir web sitesi kuruluyor ve insanların gelip orada işlemlerini yapması bekleniyordu. Önümüzdeki yıllarda mobil ve sosyal iş çözümlerinin kamu ve belediye hizmetleriyle bütünleştiği bir süreç ile karşılaşacağız. IBM olarak güvenlikte de uçtan uça çözümler sunuyoruz. Etkin ve doğru teknoloji aslında tüm bu tehditlerin üstesinden gelmeyi mümkün kılıyor.

IBM Türk Ankara Bölge Müdürü Onur Buçukoğlu

 

 
ETİKETLER : 1010

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics