Dosya Kamuda BT Yönetişimi 23 ŞUBAT 2015 / 06:46

MUTLU VATANDAŞ İÇİN ETKİN VE VERİMLİ İŞ SÜRECİ

Günümüz dünyasında teknolojinin hızla geliştiğini düşünürsek BT yönetimini kamudan ayrı düşünemeyiz. Çünkü BT altyapısı sayesinde birçok işlem ve hizmet daha akıllı ve verimli hale geliyor.

 

Siber güvenlikten güvenlik algoritmalarına, tehdit yönetiminden kimlik ve sertifika yönetimine, parmak izi, parmak damar izi, göz damar izi, iris tanıma ve 3 boyutlu yüz tanımanın dahil olduğu biyometrik güvenlik çözümlerinden kurumsal ve ulusal kimlik kartlarına ve güvenlik sensörleriyle kameralarına kadar oldukça geniş bir çözüm yelpazesi sunuyoruz. Günümüz dünyasında teknolojinin hızla geliştiğini düşünürsek BT yönetimini kamudan ayrı düşünemeyiz. Çünkü BT altyapısı sayesinde birçok işlem ve hizmet daha akıllı ve verimli hale geliyor.  Bu sayede akıllı şehir ve e-devlet gibi kavramlar mümkün olmuştur. Ayrıca kamuya ait birçok işlem elektronik ortamlarda bireyler tarafından gerçekleştirilebilmekte. Bu durumda da kamu, o işlemlerin kaydedilmesi, güvenliğinin sağlanması, doğru bilgilere hızlı ve farklı cihaz veya yöntemlerle ulaşılması gibi konularda doğru bir BT yönetimine ihtiyaç duyuyor. Sağlanacak olan etkin ve verimli bir BT yönetimi ile doğru bilgiye ulaşmak daha kolay hale gelecek ve zamandan büyük ölçüde kazanç sağlanacaktır. Tasarruflu kullanılmış zaman, düşürülmüş maliyetler, mutlu vatandaşlar, mutlu çalışanlar; yani bu durum dolayısıyla etkin ve verimli bir iş sürecini getirecektir. Bütün bunların gerçekleşebilmesi için kamunun standartlara uygun güvenlik politikası belirlemesi ve bu konu üzerinde bir takım çalışmalar yapması gerekiyor. Kapasite planlaması yapılmamış hizmetler hizmet kullanımını destelemekten ziyade köstekleyecektir. Buna ek olarak kullanım kolaylığına önem verilmesi ve özellikle de mobil yaşam tarzını desteklemek adına mobil teknolojileri de içermesi günümüzün vazgeçilmez unsurları arasında.

Ölçsan Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Burak Sondal

 
ETİKETLER : 1010
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN