Dosya Kamuda Verimlilik için Bulut Bilişim Özel Dosyası 24 EYLÜL 2016 / 10:26

Bazı cihazları satın almak demode oldu

Teknolojinin çok hızlı geliştiği bir dönemde bazı teknolojik cihazları satın almak artık çok demode bir kavram. Diğer servislerde olduğu gibi as-a-service, yani kullanacağın kadar öde mantığıyla bunlara sahip olmaları hem teknolojiyi daha hızlı takip etmelerine hem de yönetimsel ve bakımsal maliyetlerden kurtulmalarına yardımcı oluyor. BT Eğitim/Morten Genel Müdür Yardımcısı Cumhur Kızıları, bu alanlarda yaptıkları çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi: “Biz bu noktada Cisco’nun HCS (Hosted Collaboration Solution) sistemini kamu kurumlarının hizmeti sunuyor ve bu konuda kurulum ve destek hizmetleri veriyoruz. Kamu kurumlarının büyük bir bölümü çok şubeli yapılardan oluşuyor. Elbette bu büyük yapıların kendi bünyelerinde bir telefon santrali bulundurmaları gerekiyor. Fakat telefon santrali dediğimiz zaman önce bir sahip olma maliyeti, ardından da işletme bakım maliyetleri geliyor.
Cisco’nun HCS sistemi, hem cihaz yatırımını ortadan kaldırdığından hem de kurumların kendi bünyelerinde bu işten anlayan bir teknik personel bulundurmadan santrali kolayca yönetmelerini sağladığından öncelikle kamu kurumları üzerindeki BT yatırım yükünü büyük bir oranda hafifletiyor. Bu maliyet avantajı telefon cihazlarının kiralama yoluyla temin edilmesi ile çok daha avantajlı hale gelebiliyor. Günümüzde kamu kurumları için öncelikli bir nokta güvenlik. Cisco HCS şifreli ses ve video iletişimi sunduğu için kamu kurumlarının güvenli bir iletişim ağında çalışmasını sağlar. Bu sanal santral sisteminin bir diğer önemli avantajı ise felaket kurtarma gibi acil durumlarda ortaya çıkıyor.”
 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN