Dosya Kamuda Verimlilik için Bulut Bilişim 24 KASIM 2014 / 09:49

Kamuda melez bulut öne çıkıyor

Kamuda herkesin özel bulut kurma çabasına girdiğini belirten IBM Küresel Teknoloji Hizmetleri Bulut Lideri Ali Gündüz, bu projelerin çoğunun “özel sanallaştırılmış ortam” olmaktan öteye gidemediğine dikkat çekti. Gündüz, sanallaştırma yapıldığında bunu bulut olarak adlandırarak bir kavram karmaşası içerisine girildiğini belirtti.

“Gelişmiş ülkelerin kamuda bilişimi yönetmek için seçtiği bulut bilişim platformu; maliyet, esneklik, yönetim ve verimlilik konularında önemli ilerlemelerin de habercisi konumunda” diyerek sözlerine başlayan EMC Sistem Mühendisliği Yöneticisi Fırat Öztürk, şunları söyledi:

“2013 yılında, Türkiye’deki kamu sektörünün ve şirketlerin Büyük Veriye bakış açısını yansıtan, bir araştırma gerçekleştirdik. Araştırma; şirketlerin Bulut Bilişim ve Büyük Veri analitik araçlarından nasıl faydalandıklarını gösteriyor ve Türkiye’deki şirketlerin her geçen gün daha büyük bir kısmının Büyük Veri analitiği teknolojisi ile elde edilebilecek dönüştürücü faydaların farkına vardığını ortaya koyuyor.  Kurumların depolamak durumunda olduğu veri miktarı, gün geçtikçe, çok hızlı bir ivmeyle artış gösteriyor. IDC’nin gerçekleştirdiği Dijital Evren araştırması, yıllık veri miktarının 2020’de 130 eksabayttan 40 bin eksabayta artacağını öngörüyor. Üretilecek bu verilerin yaklaşık yüzde 90’ını yapılandırılmamış -büyük veri- oluşturacak. Türkiye’deki bulut bilişim pazarı, dünya genelindeki pazar ve standartlarından çok da farklı değil. Bütün servis sağlayıcıların kendi özel ve kamuya açık bulut ortamlarını geliştirme konusunda çok istekli olduklarını gözlemliyoruz.”

Kamuda IaaS tercih ediliyor

Kamuda büyük çoğunlukla hizmet olarak altyapı (IaaS) modelinin kullanıldığını hatırlatan Adeo Bulut Bilişim Sistemleri Direktörü Erdem Şentürk, “Felaket kurtarma senaryoları, depolama ve web sitelerini buluta aktarma işlemleri en çok kullanılan çözümler arasında yer almaktadır. Sağladığı kolaylıklardan ötürü PaaS çözümleri yükü buluta aktarmak konusunda tercih sebebi olabiliyor” şeklinde konuştu.

Bulutun kamuya katkısı çok büyük

Bulut bilişimin en büyük katkı sağlayacağı sektörler arasında kamu, eğitim ve sağlığı sayan Türk Telekom Kurumsal Müşteri Başkanı Mehmet Ali Akarca, kamuda 6 bin 500 kamu kurumuna hizmet sağladıklarının bilgisini verdi. Akarca, “Kamu kuruluşlarıyla yaptığımız bu gibi iş birlikleri, bulut bilişim uygulamalarının günlük hayatımızda ne kadar önemli bir yer edindiğini gösteriyor. Bulut bilişim çözümlerinin diğer teknolojilerden bir farkı ise, birbiriyle iletişim kurabilen güçlü ve mobil sistemler oluşturması. Bu uygulamalar hızla daha esnek ve daha kolay yönetilebilir hale geliyor” dedi.

Melez yapılar tercih ediliyor

Kamuda özel verilerin hassasiyeti nedeniyle genellikle melez yapıların tercih edildiğini ifade eden Microsoft Türkiye Sunucu ve Bulut Platformu Grup Müdürü Mehmet Üner, Türkiye’de yapılan bulut uygulamalarıyla ilgili şu örnekleri verdi:

“Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Microsoft ürünleri etrafında kurguladığı bulut bilişime dayalı bilgi ekonomisi sayesinde sadece 2012 yılında SGK bütçesine 10 milyar lira katkı sağladığını açıkladı. . Kurum 2013’te bu katkıyı 13 milyar liraya çıkarmanın yanı sıra 2017 yılına kadar tüm süreçleri bulut bilişime ve akıllı sistemlere aktarmayı planlıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı, 5 milyondan fazla kişinin kullandığı ve saniyede 1.000’in üzerinde bağlantıya cevap verebilen mobil uygulamalarını Microsoft Azure bulut hizmetine taşıdı. Böylece 4 milyon liranın üzerinde tasarruf sağlamanın yanı sıra kesintisiz hizmet garantisine kavuştu. Keçiören Belediyesi ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMI), kamuda çok ihtiyaç duyulan melez bulut altyapısında Microsoft StorSimple bulut depolama altyapısından ve Windows Azure’un sunduğu sınırsız depolama kapasitesinden faydalanıyor.”

Kamuda hazır paketler tercih ediliyor

Yabancı ülkelerdeki kamu kurumlarının bulut bilişime yönelimi ve bakış açısı Türkiye'den çok da farklı olmadığını dile getiren daha.net Genel Müdürü Emin Gür, “Birkaç ülke hariç bu konuda ciddi değişimler gösterebilen ülke sayısı oldukça az. Türkiye'de kamu kurumlarının henüz bulut bilişime tam manasıyla ehemmiyet verdiklerini ve yöneldiklerini düşünmüyorum. Kamudaki bilişim uygulamalarının bürokrasi sebebiyle ağır işlediği hepimizce biliniyor” dedi. Gür, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Kamu en çok sanallaştırma çözümleriyle hazır paketleri kullanmayı tercih ediyor. Bunun altındaki asıl neden ise öncelikle uygun maliyet sonrasında ise kamu personelinin bu tip uygulamalara daha çabuk adapte olması ve bu platformların sorun gidermede daha gelişmiş olması diyebiliriz.”

CDN ve video platformları öne çıkıyor

Türkiye’de bulut bilişim alanında kamu kurumlarının özel sektörle adeta yarıştığını dile getiren Medianova CEO’su Serkan Sevim, kamuda bulut penetrasyonunun sanılandan çok daha yüksek olduğunu ifade etti. Sevim, en fazla tercih edilen uygulamalar hakkında şu bilgileri verdi:

“Kamu kuruluşları tarafından sıklıkla kullanılan bulut bilişim servislerinde ilk olarak CDN ve online video platformları geliyor. Bunun nedeni, özellikle yoğun trafiğe sahip ve çok sayıda vatandaşa hizmet veren kurumlardaki kesintisiz hizmet verme zorunluluğu. CDN ile yüksek trafikler kolaylıkla karşılanabiliyor.”
ETİKETLER : 997

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics