Dosya Kamuda Verimlilik için Bulut Bilişim 24 KASIM 2014 / 09:49

Kamunun BT altyapısının geleceği bulutta

Türkiye’nin de aralarında olduğu birçok devlet bulut bilişime sıcak bakarken, güvenlik endişeleri yaygınlığın kısıtlı seviyede kalmasına sebep oluyor.

Bulut bilişim getirdiği verimlilik ile maliyet ve iş gücü tasarrufu sağlıyor. Bu durum dünyanın en büyük şirketlerinden en küçüklerine kadar hemen her kurumun dikkatini çekerken kamu kurumlarında da benzer bir etki yarattığı görülüyor.

Birçok devlet bulut bilişimin faydalarını kurumlarında görmek için kolları sıvadı. Türkiye'de de SGK'nın başını çektiği bir oluşumla yaratılacak bulut ortamının tüm kamu kurumlarında pozitif etki yaratması hedefleniyor.

Biz de BThaber'de kamu kurumlarının neden buluta ilgi gösterdiğini, ne gibi faydalar sağlayacağını, nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve güvenlik endişelerini ortaya koyan bir dosya hazırlamaya çalışarak sektörün bakış açısını görmeye gayret ettik.

Ortaya çıkan sonuçlara bakıldığında şu konular göze çarptı:

  • Türkiye’de kamu kurumlarının bulut bilişime olan ilgisinin arttığı ancak henüz dünyadaki gelişmiş ülkeler seviyesinde olmadığı

  • Kamunun bulut bilişimin getirdiği faydaların farkına vardığı

  • Kamuda ağırlıklı olarak özel bulut ve melez bulut çözümlerinin tercih edildiği

  • Hala güvenlik endişelerinin devam ettiği


 
ETİKETLER : 997

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN