Dosya Kamuda Verimlilik 21 KASIM 2015 / 17:11

KAMU, YAZILIM SEKTÖRÜNÜ ÇALIŞTIRMALI

Kamuda işler ağırlıklı olarak yerel idareler ve taşra teşkilatınca veya özel sektöre ihale edilerek yaptırılıyor. Merkezde ise taşrada oluşan veriler genelleştirilerek kullanılmakta ve paylaşıma açılmakta. “Deneyimlerimiz ve gözlemlerimiz uygulamaların ve yatırımların bu şeklide devam edeceği yönünde” diyen Netcad Yazılım Kurumsal Temsilcisi, Coğrafi Bilgi Sistemleri Uzmanı Dr. Emin Bank, şunları kaydetti:
“Merkez birimlerdeki verimliliğin yerel idareler, taşra teşkilatı ve özel sektöre kıyasla daha az olduğunu görüyorum bunun da sistem konusunda eğitilmiş personel sirkülasyonun azaltılması ve kurumların yazılım işlerini kendi başlarına yapma girişimleri yerine özel sektörle beraber çalışma kültürünün gelişmesiyle iyileşeceğine inanıyorum.
Kamunun bulut bilişime yaklaşımı ‘tüm yazılım işlerinin kamu eliyle yapılması, bunun buluttan tüm kullanıcılarla ücretsiz olarak paylaşılması ve böylece kamuya önemli ölçüde ekonomik tasarruf sağlanması’ şeklinde geliştiğini gözlemliyorum. Bu yaklaşımın ve girişimin bazı sorunlar yaratacağını düşünüyorum. Kişisel olarak düşüncem; bulut bilişimin sadece altyapı, donanım ve yazılım maliyetini düşürme işi olarak ele alınmaması. Bu işin eğitimi, sürdürülebilmesi için gerekli teknik destek ve bakım maliyetlerinin de göz önünde tutulması gerekir.”
 
 
ETİKETLER : 1047

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics