Dosya Kanal, Bulut Modelleriyle Yeniden Şekilleniyor 10 EYLÜL 2017 / 15:20

Bulut kanalı değil, dönüşüme ayak uyduramayan kanal firmalarını yutacak!

Bir PC’nin 3 - 4 bin dolarlara satıldığı 1990’lı yıllarda kanaldaki bir şirket yetkilisine, “Yakın zamanda Türkiye’de bilgisayar satışı milyon adedi geçecek” deseydik, şirket yetkilisi avuçlarını ovuşturur, daha da zengin olacağı o günlerin hayalini kurardı. O günler, 2000’li yıllarda geldi fakat kanaldaki pek çok şirket bu değişime ayak uyduramadı. Pek çok şirket tarih sayfasında yerini alırken, kendini yeni döneme hazırlayanlar ise daha da büyüyerek varlıklarını devam ettirdiler.
Bu dönüşüm süreci gibi kanal yeni bir dönüşüm sürecine daha giriyor hatta girdi bile. Bu sürecin lokomotifi ise bulut bilişim. Bulut bilişim ile esnek, ölçeklenebilir ve ihtiyaçlara göre şekil verilebilecek bir yapı hayat buluyor. Her ölçekte her sektörde şirketin bir şekilde yöneldiği bulut yapısı, yılların kanal yapısındaki belki en büyük değişimin de itici gücü oluyor. Her şirketin bulutu benimsemesinin gerekliliği kadar, kanal yapısının da değişimi gözardı etmemesi gerekiyor.
Diğer yandan bazı uluslararası yazılım üreticileri, kanalı es geçip bulut üzerinden doğrudan hizmet vermek gibi yaklaşımlar içerisine girdiler fakat zaman gösterdi ki kanal olmadan özellikle kurumsal pazarda başarılı olmak oldukça zor. Kısacası bu dönüşüm sürecinde kanal yine olacak ve yeni döneme ayak uyduranlar ayakta kalacak.
 
 
ETİKETLER : 1137

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics