Dosya Kanal, Bulut Modelleriyle Yeniden Şekilleniyor 10 EYLÜL 2017 / 15:16

BULUT TSUNAMİSİNİ DURDURMAYA ÇALIŞMAYIN, KAZANCA ÇEVİRİN

Bulut platformlarında yer alan servis içerikleri her geçen gün zenginleşiyor. Daha önce sadece IaaS benzeri çözümler sunulurken, günümüzde PaaS ve SaaS seçenekleri de artmış durumda. Bu sayede son kullanıcılar, IaaS çözümlerindeki gibi kullanılan servisin her bileşeniyle teknik anlamda ayrı ayrı uğraşmak yerine, gerçekten faydayı sağlayacak iş uygulamasına odaklanma imkanı buluyorlar. Hibrit bulut seçenekleriyle de son kullanıcılar, isterlerse değişken iş yüklerini kendi lokasyonlarındaki sistemlerden otomatik olarak buluta yönlendirerek hızlı ve zahmetsiz bir şekilde yönetebiliyorlar. Son zamanlarda artan bulut yedekleme ve iş sürekliliği gibi hizmetler de son kullanıcılara daha esnek çözümler sunuyor. Penta Satış Pazarlama Direktörü Fatih Erünsal, bulut yapısındaki bu gelişimin kanala etkilerini ise şöyle anlatıyor:
“Bulut hizmetlerinin yaygınlaşması, son kullanıcıya direkt temas edebilmesi sebebiyle kanalda bir dirençle karşı karşıya kalıyor. İş ortaklarının gelen bulut tsunamisini durdurmaya çalışmak yerine, bunu kazanca çevirecek aksiyonlar almaları gerekiyor. Kanalın, bulut hizmetlerini uygulamak ve son kullanıcıya ulaşmak anlamında kendini oyunun bir parçası haline getirmesi bu bağlamda kaçınılmaz. Aslında bu gelişim ve değişim, kanaldaki iş ortaklarına satış ve hizmetlerin devreye alınması süreçlerini de kapsayan yeni gelir olanakları sunuyor. Türkiye pazarında KOBİ segmentindeki BT karar verme süreçlerinde kanal iş ortakları çok etkin rol oynamakta. Bu nedenle ihtiyaca uygun bulut servisi seçiminde ağırlıklı pay kanal iş ortaklarına düşüyor. Biz dağıtıcılar da iş ortaklarımızı en doğru şekilde yönlendirerek, gereken iş gücü yatırımını yapmaları konusunda onları destekliyoruz.”
 
Kurumsal kullanıcılar için kolaylık ve esneklik
Bulut servisleri ev tipinden kurumsal kullanıma kadar geniş bir yelpazeye sahip. Kurumsal kullanım için sunulan çözümler gün geçtikçe artıyor. “Bu da kurumların iş yükünün daha büyük bir bölümünü buluta kaydırması için gerekli güveni veriyor” diyen Fatih Erünsal’a göre, bu sayede kurumsal kullanıcılar altyapı amaçlı büyük yatırımlar yapmak yerine, günün ihtiyaçlarına cevap veren esnek bulut hizmeti seçenekleriyle daha efektif çözümlere yönelebiliyorlar. Fatih Erünsal, bu başlıkta kendi kurumsal stratejilerini ise şöyle anlatıyor:
“Biz öncelikle yerli olmak üzere bulut tabanlı servislerin kanalda yaygınlaşması için çaba sarf ediyoruz. Buna paralel olarak Penta Abonelik Yönetimi (PAY) sistemini 2016 yılında hayata geçirdik. PAY sayesinde iş ortaklarımız son kullanıcıya sundukları bulut hizmetleri, lisans aboneliği ve bakım servislerinin takibini yaparken, siparişlerini de verebiliyor. PAY, sahip olduğu üretici sistem entegrasyonlarıyla iş ortaklarından aldığı siparişleri çevrimiçi olarak üretici sistemlerine iletebilmekte ve hizmetin otomatik olarak başlamasını sağlayabilmekte.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics