Dosya Kanal, Bulut Modelleriyle Yeniden Şekilleniyor 10 EYLÜL 2017 / 15:14

Kanalın dönüşümü müşterilere özgürlük sağlayacak

Artan maliyetlere rağmen şirketler bugüne kadar hep kendi BT altyapılarını satın alım yoluyla geliştirmeye ve yönetmeye odaklandılar. Bir alternatif olarak öne çıkan Hizmet-olarak-Yazılım (SaaS), şirketlere avantajlı alternatif sunuyor. Kendi veri merkezlerini inşa etmek yerine bu hizmeti satın almaları, özel ve genel bulut kaynaklarını yaygınlaştırıyor. Bulut bilişimdeki yeniliklerin kanal yapısında çeşitli etkileri oldu ve NetApp Ankara Bölge Müdürü Burak Koç’un tabiriyle zamanla kanaldan beklentiler farklılaştı. Burak Koç, bu yorumunu şöyle detaylandırıyor:
“Bugüne kadar ülkemizde kanal, KOBİ’lere ve kurum altı müşteri bölümüne, yani yüksek ticari sektöre hitap ediyordu. Geri kalanlar ise kanala gerek kalmadan üretici ile iletişim kuruyordu. Kanal, önceleri müşterilerinin e-posta sunucularını, web sunucularını kuruyor, onların ortamında veri merkezleri inşa ediyor, güvenlik duvarlarını kuruyordu. Artık müşteriler bunu tamamen dışarından hizmet olarak almaya başlayınca, kanalın böyle bir rolü kalmamaya başladı. Bu değişim Bulut Brokerlık’ı gündeme getirdi. Kurumların kendi mevcut altyapılarını ve ihtiyaçlarını çok iyi analiz etmeleri önemli. Kurumlara hangi nitelikte bir sunucu alırlarsa iç ve dış müşterilerine nasıl servisler sunabilecekleri konusunda bilgi vermek yerine, tek bir bulut sağlayıcısına bağlı kalmadan, değiştirme özgürlüklerinin olduğunu göstermeliler. Kurumların hizmet alırken esnek ve özgür olabilmeleri önemli.”
Kanalın değişimi en başta müşterilere hareket alanı ve özgürlük veriyor, ancak değişimin kendisi de kanalın BT sektöründeki belirleyici rolünü gösteriyor. Yani, Burak Koç’un da belirttiği gibi, müşterilere sunulan seçeneklerin ve özgürlüğün artışı, kanalın kendisi için de gelişime açık bir alan oluşturuyor. “Yeni çözümler, iş ortaklıkları en doğru hizmeti sunmak isteyen kanalların kurumsal bilişim yetkinliklerini en günceli takip etme zorunluluğunu doğurarak artırıyor” yorumunu yapan Burak Koç, şöyle devam ediyor:
“Önceleri küçük monopoller olarak hareket eden kanallar, artık sadece müşterilerin isteklerini değil ulaşabileceği seçenekleri de hesaba katmak zorunda. Reel sektördeki rekabeti artırıp kaliteyi artıracak bu değişim sayesinde iki tarafın da bilgiye daha ulaşılabilecek bir ortam oluştu. Bu anlamda BT altyapıları konusunda danışmanlık desteğine ihtiyaç duyan şirketler doğru tercihler ile BT altyapılarını maliyet avantajı ve esneklik açısından iyileştirebilir ve geliştirebilir. Giderek fazla gördüğümüz bulut brokerlar da müşterilerine hangi buluttan hangi hizmeti alabilecekleri, nasıl bir maliyet avantajı elde edecekleri konusunda yol gösterirken, kanalın değişiminin de altını çiziyor. Birbirinin değişimine ve dönüşümüne sebep olan kanal ve müşteri ilişkisi artan esneklik, düşen maliyetler, daha bilgili kanallar, doğru tespitler gibi faydalı sonuçlar doğurdu. İlerleyen vakitlerde de teknolojiye sırtını yaslayacak olan bu ilişki, birbirini daha iyi tanıyarak gelişecek. Biz de müşterilerimizin sorunlarını çözmek için veriye odaklanarak NetApp Data Fabric gibi yeni yaklaşımları hayata geçiriyoruz. Bu anlamda öncülük ettiğimiz hibrit bulut veri servislerinin geleceği şekillendireceğini düşünüyorum.”
 
Bulut danışmanınız kanal olacak
Günümüzde bulut hizmet sağlayıcıları müşterilerinin verilerini kendi sunucularında barındırıyorlar ve 1 sene sonra veri terabaytlar ölçülmeye başlayınca bütün veri bulut sağlayıcısının elinde olduğu için müşterinin değiştirme özgürlüğü kalmıyor. Müşteri sürpriz fiyatlarla karşılaşabiliyor ve daha iyi hizmet alabileceği yerlerden hizmet alma şansı kalmıyor, kendini yalnızca bir bulut sağlayıcısına bağlamış oluyor. “Verinin kesintisiz bir şekilde bulut sağlayıcılar arasında geçişini sağlayan teknolojileri kanalın özümsemesi ve müşterilerine anlatması ve verdiği danışmanlığı bu konuda yapması gerek” yorumunu yapan Burak Koç, kurumsal stratejilerini şöyle tanımlıyor:
“Data Fabric vizyonumuz ile hızlı ve güvenilir hibrit sistemleri inşa etmek için en doğru mimarileri kullanıyoruz. Sahip olduğumuz bu vizyon ve geliştirdiğimiz çözümler ile kurumlara ihtiyaçları değiştiğinde, bu ihtiyaçlarına uygun bulut sistemlerine kolaylıkla geçiş yapabilecekleri esneklik sunuyoruz. Microsoft Azure’un hibrit veri servisleri alanında stratejik iş ortağı olan NetApp’ın veri çözümleri, dünya genelindeki kurumsal müşteriler tarafından her gün kullanılıyor. Birlikte çalışarak, NetApp ve Microsoft Azure’u tercih eden müşterilere diledikleri uygulamaları geliştirmeleri ve kurmaları için daha fazla özgürlük getirecek yeni çözümler yaratıyoruz. Data Fabric çözümüne ek olarak, NetApp SnapMirror teknolojisi kullanılarak NetApp ONTAP müşterileri için basitleştirilmiş uçtan uça bulut yedekleme sunuluyor.” 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics