Dosya Karar Verme Mekanizmaları Özgürleşiyor 24 ARALIK 2012 / 01:02

Büyük veri iş zekâsını yeniden şekillendiriyor

SAS Analitik Çözümler Lideri Özlem Akpınar’a göre büyük veri, iş zekâsı alanındaki yatırımların ve altyapının bu veriyi işleyebilecek, analizleri ve sonuçları hızla ortaya çıkarabilecek şekilde güncelleştirilmesine yol açacak.  SAS’ın Kasım ayı içerisinde rPath’ten edindiği teknoloji ve rPath’in çalışanlarının tecrübesi ile özellikle yeni nesil otomasyon teknolojilerine yatırım yaptığının  bir göstergesi olduğunu belirten Akpınar, şöyle konuştu: “Bu yatırım ile SAS çözümlerinin herhangi bir sanal (virtual) ortamda kurulması ve yönetimi çok daha iyi bir şekilde otomatize edilecektir.  Ayrıca SAS’ın büyük veriye özel çözümü olan High-Performance Analytics’in de bulut ortamında çalışması planlar arasında yer almakta.”
Büyük verinin çok çabuk büyüme göstererek karmaşıklaşan ve yönetimi zorlaşan bilgi dağarcığına verilen isim olduğunu  hatırlatan İtelligence Analytics Genel Müdürü Serdal Mermer de, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bilişim teknolojilerine özel olarak kullanılan bu terim, petabayt, eksabayt ve zetabayt ölçülerinde seyreden muazzam bir veri büyüklüğünü tanımlıyor. Eğilimin bu yönde ilerlemesinin en önemli nedeni ise, büyük veri sayesinde resmin bütününü gören analistlerin hatasız işlem yapma özgürlüğüne sahip olması.

Bununla beraber büyük veri üzerinden analiz/yorum ve anlık kurumsal manevralar yapabilmek için kullanılan karar destek teknolojilerinin de alışılagelmiş olanın çok dışında kabiliyetlere ihtiyacı var. BusinessObjects çözümleriyle işletme genelinde görev alan birimlerin istedikleri bilgiye doğrudan ve anında ulaşmaları sağlanıyor. Ayrıca olgu temelinde yapılandırılan kaliteli bilgiye kolay erişim sağlanarak, karar verme mekanizmalarında etkin hale getiriliyor.”
“İyi bir iş zekâsı yapısı gelecekle ilgili öngörüler yapabilmeyi de sağlamalı”
Elan Genel Müdürü Ömer Lütfü Cunbul’a göre de iyi bir iş zekâsı yapısı geçmiş verilerden yola çıkarak gelecekle ilgili öngürüler yapabilmeyi de sağlamalı. Bunun da iş analistlerinin mevcut veri üzerinde yeteri kadar geçmiş verilere ve detaya inebilmelerini gerektirdiğini ifade eden Cunbul, “Bu da büyük veri sorununu ortaya çıkarır. Bulut bilişim, özellikle büyük veri kontrolünde kullanıcılara sağladığı kolaylıklarla, iş zekâsının gelişimini de dolaylı olarak destekleyecektir. Bu yolla iyi bir iş zekâsı yapısına sahipseniz, geçmiş verilerden de yola çıkarak daha doğru analizler yapıp daha doğru kararlar alabilecek ve büyük veri sorununu da çözmüş olacaksınız” diye konuştu.


Bulut bilişimin yaygınlaşması iş analitikleri çözümlerinin daha küçük ölçekli şirketlere ulaştıracak

Günlük tükettiğimiz ve ürettiğimiz veri miktarının inanılmaz bir hız ile arttığını belirten Bizcon İş Analitikleri Direktörü Özgür Yavuzkara, şu değerlendirmelerde bulundu: “Bu büyük veri, derin bir analiz ve raporlama ihtiyacını yanında getiriyor. Bu noktada iş zekâsı, şirketin bu büyük veri denizinden doğru zamanda, doğru ve ihtiyaç olunan bilgiyi, doğru kişilere göstererek ve hatta tanımlanan öncü senaryolar vasıtası ile analiz ederek yönlendirmeler sağlayacak. Ve bunu hızlı ve verimli yapan şirketler için önemli bir maliyet ve rekabet avantajı ortaya çıkacak. Bulut bilişim ve bunu destekleyen sistem altyapılarının yaygınlaşması maliyet avantajı ile birlikte iş analitikleri çözümlerinin daha küçük ölçekli şirketlere ulaşmasını sağlayarak yaygınlaşmaya öncülük edecektir.”


İş zekâsı araçları veri keşfi kavramını destekleyecek şekilde evrimleşiyor

SAP Türkiye Satış Destek Direktörü Erdem Şekeroğlu’na göre de veri miktarları giderek artıyor ve bu da kurumların doğru veriye zamanında ulaşmalarını zorlaştırıyor. Büyük veriyi analiz edebilmek için iş zekâsı araçlarının bellek içi teknolojileri ve veri keşfi kavramını destekleyecek şekilde evrimleşmeye başladığına dikkat çeken, Şekeroğlu, şöyle konuştu: “Bulut bilişim ve iş zekâsının bir araya gelmesi bu alanda da kurumlara önemli avantajlar sunacak, doğru bilgiye daha hızlı bir şekilde ulaşabilmelerini ve bu bilgiyi analiz edebilmelerini sağlayacaktır. Bulut bilişim aynı zamanda giderek yükselen mobilite eğilimini de destekliyor. İş zekâsı hizmetleri, bulut üzerinden sunulduklarında kurumların tüm çalışanları tarafından erişilebileceklerdir.”


Hedefimiz, büyük veri konusunda müşterilerimize uçtan uca çözüm sunabilmek

Ünlü araştırma şirketi Gartner’ın verilerine göre küresel veri miktarının yıllık yüzde 59 oranında büyüme kaydettiğini belirten Microsoft Türkiye İş Platformu Ürün Yöneticisi Gökben Utkun, şu değerlendirmelerde bulundu: “Bu büyümenin yüzde 70 ila 85 arasındaki bir kısmını ise yapısal olmayan veriler oluşturuyor. Microsoft olarak hedefimiz büyük veri konusunda müşterilerimize uçtan uca bir çözüm sunabilmek. Bu hedefimizi gerçekleştirebilmek için Hadoop yapısını çok daha fazla BT çalışanı ve yazılım geliştirici için ulaşılabilir konuma getirmek ve kurumsallaştırmak için gerekli adımları attık. Kurumsal ve iş kritik beklentileri karşılayacak şekilde güvenlik, tahmin edilebilir ve iyi bir performans, kurumların seçimine göre kurum içi, bulut ve/veya hibrid senaryoları destekleyecek şekilde HDInsight on Windows Server ve HDInsight on Windows Azure Service’lerini duyurduk. Microsoft HDInsight yüzde 100 Hadoop uyumlu. Hadoop konusunda Hortonworks ile iş ortaklığımızı daha da ileriye taşıma kararı aldık. Paralele veri ambarımızın yeni sürümü SQL Server 2012 Parallel Data Warehouse ise hem yapısal veriler için MPP (Massively Parallel Processing) mimarisini destekleyen veri ambarı altyapısını sunuyor, hem de çığır açan bir yeniliğe öncülük ediyor. Polybase teknolojisi ile hem ilişkisel (yapısal) hem de ilişkisel olmayan (yapısal ya da yarı-yapısal) Hadoop verileri aynı arayüz ile, oldukları yerde, dönüştürülmeden sorgulanabilecekler.”


Pek çok şirket, 2013 yılı ajandalarında iş zekÂsı projelerine yer verecek

Bağımsız araştırma şirketlerinin sunduğu verilerin, pek çok şirketin 2013 yılı ajandalarında iş zekâsı projelerine ön sıralarda yer vermeye devam edeceğini gösterdiğini belirten Eczacıbaşı Satış Yöneticisi Bilişim Şenol Vatansever, sözlerine şöyle devam etti: “Yasal uyumluluk, regülasyon, IFRS, Basel, Solvency gibi ihtiyaçlar da iş zekâsı projelerinin hayata geçirilmesi sürecini hızlandırmaktadır. Mobil cihaz sayısının artması ile beraber grafiklere, tablolara, şirket raporlarına ve gösterge panellerine erişim imkanlarının yaygınlaşması iş zekâsı uygulamalarına olan talebi artıracaktır. Büyük verinin çok sayıda kullanıcıya en elverişli biçimde sunulabilmesi için bulut bilişim çözümleri tercih edilecektir.”