Dosya Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) 13 EKİM 2014 / 13:46

Katma değer sağlayan çözümler

KEP sistemi; elektronik iletilerin uluslararası standartlarda ve teknik olarak güvenli bir şekilde yapılmasına imkân sağlayan ve elektronik iletilerin gönderimine, teslimatına, kullanımına ilişkin hukuken geçerli delil sağlayan e-Postanın gelişmiş şekli.

Kayıtlı Elektronik Posta (KEP), Türk Ticaret Kanunu ile iş yaşantımıza dâhil oldu ve 19 Ocak 2013 tarihli e-Tebligat Yönetmeliği ile firmalara zorunlu hale getirildi. KEP’in önemi içinde bulunduğumuz e-Dönüşüm sürecinde daha da ön plana çıkıyor. e-İmza aracılığıyla gönderilen elektronik postalara yasal geçerlilik kazandıran KEP sistemi, kullanıcıların gönder tuşuna bastıkları andan elektronik postanın alıcıya iletilmesi sürecinde gerçekleşen tüm işlemlerin kayıt altına alınmasını sağlıyor. Hukuki geçerliliğe sahip olan kayıtlar, gönderilen elektronik postalar üzerinden kimlik ve teslimat tarihi tespiti yapılamasına olanak tanırken; elektronik postanın içerik bütünlüğü, güvenliği ve gizliliğini de güvence altına alıyor. Elektronik posta yoluyla iletilen özellikle resmî ve ticari belgelerin gönderici ve alıcı açısından teknik güvenilirliği ve yasal geçerliliği büyük önem taşıyor. Mevcut durumda elektronik posta yoluyla bu tür belgeler gönderildiği takdirde alıcı gönderinin kendisine ulaşmadığını veya farklı bir zamanda ulaştığını iddia ettiği takdirde bunun ispatı göndericinin sorumluluğunda ama KEP iletisi yoluyla gönderilen bir belgenin bu şekilde şaibeli durumlara yol açması mümkün olmuyor.

KEP kapsamında stratejik iş ortaklıkları kuruluyor

TNB KEP de bu hizmeti vermek üzere 13 Ocak 2012 tarihinde kurulmuş bir Türkiye Noterler Birliği Vakfı teknoloji şirketi. TNB KEP Pazarlama Müdürü Özlem Akan, bir taraftan hız ve verimlilik kazandıran KEP uygulamalarıyla bireylere ve kurumlara fayda sağlarken bir taraftan da şeffaf, doğru bilgi, hizmet kalitesi ve servis sürekliliği konularında sektördeki standartları sürekli yukarı çektiklerini ifade etti.

Akan, “Türkiye Noterler Birliği Vakfı kuruluşu olmanın getirdiği hukuki bilgi birikimi ve mevzuat hâkimiyetinin yanı sıra yepyeni bir hizmetle yola çıkmış genç bir firma olmanın dinamizmiyle pek çok müşterimizle başarılı çalışmalara imza attık. Farklı sektörlerden, farklı büyüklüklerdeki müşterilerimizin ihtiyaçlarına uygun ürün ve hizmetler geliştiriyoruz. Alanında uzmanlaşmış iş ortaklıklarımızla müşterilerimize iş süreçlerinde katma değer sağlayan bütünleşik çözümler sunuyoruz. Kamu, enerji, finans, sigorta, sağlık ve telekom sektörlerinde bu şekilde uygulamaları hayata geçirip başarı hikâyeleri oluşturduk ve oluşturmaya da devam ediyoruz” dedi.

E-Güven Genel Müdürü Can Orhun, “Genel Kayıtlı Elektronik Posta Hizmet Sağlayıcıları (KEPHS) ile yapılan iş birlikleri sonucunda kurumlara ve vatandaşlara KEP sistemi için e-İmza hizmeti sunuyoruz” açıklamasını yaparak şunları aktardı: “Tebligat göndermeye yetkili mercilerin, anonim, limited ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin KEP hesabı olması zorunlu bulunuyor. Bu kuruluşların KEP üzerinden gönderim yapabilmek için e-İmza almaları gerekiyor. Aksi halde yalnızca KEP gönderileri alabiliyorlar. Biz de bu kapsamda kurumların ve vatandaşların e-İmza sahibi olmaları kolaylaştırmak için çeşitli adımlar atıyoruz. KEP kapsamında stratejik iş ortaklığımız bulunuyor. Türkiye’deki herhangi bir KEPHS’lerden KEP alan kurum ya da bireylerin talepleri doğrultusunda e-İmzalarını biz temin edebiliyoruz.”

Her sektöre hizmet veriliyor

PTT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Osman Tural, “Dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde kullanılmakta olan KEP sistemi çalışmalarına 2009 yılında başlandı; Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nca yapılan inceleme ve denetlemeler neticesinde şirketimiz 10.09.2012 tarihi itibarıyla ilk Kayıtlı Elektronik Posta Hizmet Sağlayıcısı (KEPHS) olarak yetkilendirildi” açıklamasını yaptı ve şu bilgileri verdi: “Yetkilendirildiğimiz günden bu yana Türkiye’de yaygın iş yeri ağımız vasıtasıyla verilmekte olan hizmetimiz, tüm vatandaşlarımızla her sektörden işletme olmak üzere geniş müşteri yelpazesine sahip. Ayrıca Elektronik Tebligat Yönetmeliği gereği tebligat çıkarmaya yetkili mercilerin muhataplara gönderecekleri elektronik tebligatların fiziki tebligatta olduğu gibi PTT vasıtasıyla muhataplarına ulaştırılacağı hüküm altına alındığından tebligat çıkarmaya yetkili merciler müşteri portföyümüzün tabanını oluşturuyor.” TürkTrust Genel Müdürü Tolga Tüfekçi de, KEP’in oldukça yeni bir alan olduğunu kaydederek şu değerlendirmeyi yaptı:

“KEP, hem düzenlemeler hem de uygulamalar bakımından henüz gelişme aşamasında. Bizim çok yakından izlediğimiz bir pazar. Mevzuat, TÜRKTRUST olarak doğrudan hizmet vermemizi yasaklıyor. Ancak müşterilerimizin taleplerini de elbette karşılıksız bırakmayacağız, arkasında durabileceğimiz, uzun soluklu, güvenilir ve kaliteli çözümler sunmak üzere sürdürdüğümüz çalışmalarımızı sonlandırmak üzereyiz.”

2014 beklenenden daha verimli ve aktif bir yıl oldu

Türkkep’in Türkiye’de KEP hizmetlerinin yanı sıra, e-Fatura, e-Defter, e-İmza, e-Mutabakat ve Arşiv hizmetlerinin hepsini bir arada sunan ilk ve tek kurum olduğunu, ülkemizin her yerinde kurumsal ve bireysel müşterilerine hizmet verdiğini belirten Türkkep Genel Müdürü Yüksel Samast, “Türkkep olarak, KEP sistemi hakkında herkesi içeriklerimizle, sunumlarımızla, internet sitemizle, seminerler, konferanslar, toplantılar ve görüşmelerle bilgilendirmeye ve bu alanda geliştirdiğimiz teknolojik çözümlerimizle ve hizmetlerimizi ilgililere anlatmaya çalışıyoruz. Her geçen gün KEP’e olan ilginin giderek artığını görmek ve kullanımının yaygınlaşması bizleri çok mutlu ediyor. Tüm Türkiye’de yaygın hizmet ağı ve farklı başvuru yöntemlerimizle kullanıcıların vakit kaybetmeden, güvenli ve tasarruflu hizmet almasını sağlıyoruz” dedi. Samast, Türkkep’in bireylere, şirketlere, kamu kurumlarına, kuruluşlara, dernek, vakıf, oda, borsa, birlik ve her türlü sivil toplum kuruluşuna; başta KEP üzere, her türlü e-Hizmet ve çözümü sağladığını vurgulayarak şunların altını çizdi “e-İmza, KEP göndericileri için de zorunlu olduğundan Türkkep e-İmza markamızla yetkili bir ESHS ile anlaşmalı olarak güvenli e-İmza hizmetlerini KEP hizmetler paketlerimizin içinde tüm Türkiye genelinde sağlıyoruz; talep eden müşterilerimize yerinde ve anında veriyoruz.” Samast, “Türkkep olarak, bankacılık, finans, sigorta, telekom, enerji, gıda, dağıtım, üretim, holdingler, inşaat, tekstil, hazır giyim, gümrük, ithalat, ihracat, savunma sanayi, lojistik sektörleri başta olmak üzere tüm sektörlerdeki şirketler ve kamu kurumlarından oluşan kurumsal müşterilerimize gerekli tüm KEP, e-İmza, e-Fatura, e-Defter, e-Mutabakat ve e-Arşiv hizmetleri ve çözümlerini sağlıyoruz. Kurumsal KEP çözümlerimizi, iş akışı, ERP, ticari paket veya muhasebe yazılımları, elektronik belge yönetim sistemleri (EBYS), doküman yönetim sistemi (DYS) veya hastane bilgi yönetim sistemleri (HBYS) gibi belge gönderip alan tüm uygulamalarla bütünleştiriyoruz. Yazılımın geliştirici ve sahibi olanlarla uygulamalarının KEP ve e-İmza uyumlu hale gelmesini sağlıyoruz ve kurumsal kullanıcılarının iş akışlarına KEP bütünleştirmelerini kolaylaştırıyoruz” ifadesini kullandı. Yüksel Samast, KEP, e-İmza, e-Fatura, e-Defter alanlarındaki farkındalığın artmasıyla ve bazı ilave yasal düzenlemelerin de yapılmasıyla 2014 yılının beklenenden daha etkin ve verimli bir yıl olduğunu, henüz yıl sonu gelmeden bile bugünden rahatlıkla söylenebildiğine dikkat çekerek özellikle kurumsal tarafta on binlerce şirket, kurum ve kuruluşun KEP, e-İmza ve e-Fatura kullanmaya başladıklarını söyledi.

 
ETİKETLER : 991

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics