Dosya KEP 12 OCAK 2015 / 09:19

2015, e-Dönüşümün yılı olacak

Türkiye’nin e-dönüşüm ile birçok başlıkta önemli tasarruflar elde etmesi bekleniyor. Bu öyle önemli ve büyük bir dönüşüm ve o kadar farklı içerikleri barındırıyor ki, bu zincirin en önemli halkası KEP söz konusu olduğunda, 2023 yılında tüm kurumların, kuruluşların, şirketlerin, profesyonellerin, meslek mensuplarının tamamının KEP sahibi olacağı öngörülüyor. Ve dediğimiz gibi, bu daha başlangıç.

Yeni giriş yaptığımız 2015 yılına birçok başlıkta e-dönüşümün damgasını vuracağını söylesek abartmış olmayız. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) yayımladığı 421 nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile şirketlere 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren elektronik defter tutma zorunluluğu getirildi. 20 bine yakın şirketi kapsayacak uygulamayla, e-Defter tutma zorunluluğu getirilen mükellefler, artık kâğıt ortamında defter tutamayacaklar. Şirketler, Maliye Bakanlığı ve Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcı (ESHS) şirketleri elektronik ortamda düzenlenen defter ve faturaları saklamakla yükümlü. Böylece e-Arşiv de hemen devreye girecek. e-Defter’in yanı sıra e-Fatura, e-Arşiv, e-Bilet, e-Bildirge, e-Rapor, e-Haciz, e-Reçete uygulaması da yaygınlık kazanacak. Bireysel hayat kadar kurumsal hayat da böylece yeniden tanımlanacak. Yıllık yaklaşık 6 milyar fatura işlemi gerçekleşen Türkiye’de e-Dönüşümün kısa vadeli yararlarının bile oldukça yüksek seviyede olması, böylece her ölçekte şirketin bu dönüşüm adına yaptığı ve yapacağı yatırımların geri dönüşünün de hızlı olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

 
ETİKETLER : 1004

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN