Dosya Kesintisiz Güç Kaynakları (KGK) 31 AĞUSTOS 2015 / 00:43

“Keşke”lerin sıkça söylendiği anlar yaşamak istemiyorsanız…

Tescom Müşteri İlişkileri Yöneticisi Melis Değerli

KGK iş sürekliliği açısından işletmenizin sigortası diyebiliriz. Bu tür iş kesintileri çoğu zaman kuruluşların altından kalkamayacağı ticari kayıplarla, saygınlık kaybıyla veya imaj kaybıyla sonuçlanmaktadır.

İş sürekliliği, kuruluşun olaylara karşılık verme ve bunun planlamasını yapma konusunda stratejik ve taktiksel becerisi ve iş kesintileri için önceden tanımlanmış kabul edilebilir seviyede iş uygulamalarına devam etme becerisi olarak tanımlanır. İş sürekliliği işler yolunda giderken, genelde organizasyonların üzerinde çok fazla durmadıkları bir konudur. Ancak geriye dönülüp bakıldığında, bir değer elde etmek adına verilen emeklerin, uğraşların, çabaların, önceden öngöremediğimiz nedenlerden ötürü çoğu zaman bir çırpıda son bulduğu, geriye “keşke”lerin sıkça söylendiği anları bize yaşattığı görülmektedir. Bu tür iş kesintileri çoğu zaman kuruluşların altından kalkamayacağı ticari kayıplarla, saygınlık kaybıyla veya imaj kaybıyla sonuçlanmaktadır.

KGK iş sürekliliği açısından işletmenizin sigortası diyebiliriz. Ülkemizde her ne kadar enerji kesintileri minimize edilse de, maalesef aldığımız enerji kaliteli değildir. Bu durum makinelerin kart arızalarına, üretilen ürünlerin zarar görmesine, işletmelerdeki cihazların ömrünün azalmasına vb. gibi arıza sebepleriyle sadece üretim değil iş kaybına da sebep olmaktadır. KGK şebekeden gelen zararlı etkenleri tamamen yok ederek size şebekeden bağımsız yüksek kaliteli ve temiz bir enerji vermektedir. Böylelikle şebekeden gelen tüm zararlı etkenler kaybolmakta ve bununla beraber hassas giriş gerilimleri ile çalışan cihazlardan maksimum performans alınarak üretim kalitesi yükseltilmektedir. Elektrik kesintisinde makinelerinizi düzgün bir şekilde kapatmak veya herhangi bir kesinti olmaksızın üretiminizin devam etmesine destek olması KGK'nın önemi adına göze batan diğer bir özelliğidir. KGK başlangıçta bir yüksek bir maliyet gibi gözükse de iş sürekliliği açışından avantajları ve üretim kayıplarını engellemesi  düşünüldüğünde bu maliyet günümüz endüstrisinde göz ardı edilebilecek duruma gelmekte.

KGK’lar sadece enerji kesintisi olduğunda hatırlanmamalı

KGK’lar sadece enerji kesintisi durumunda hatırlanıyor ve bu yanlış bir düşünce. Bizim hep müşterilerimize anlatmaya çalıştığımız da bu nokta. Şebekede bizim zaman zaman fark edemediğimiz dalgalanmalar olabiliyor. Bunlar anlık kesintilere neden olabiliyor. KGK kullanıldığı zaman sistemlerimiz sürekli ve temiz bir enerji ile beslenmiş oluyor. Şebekeden bağımsız bir enerji sistemi kullanmış oluyorsunuz.

KGK  seçimi yapılırken beslenecek cihazların türleri, cihazların güç hesaplanması gibi bazı hesaplar yapılmalıdır. Beslenecek cihaz türü, seçilecek KGK’nın trafolu veya trafosuz tercihi yapmamıza yardımcı      olur. Yük üzerinde motor veya endüktif anlık peak akımı çekebilecek yükler var ise trafolu cihazlar, bilgi işlem gibi veya lineer artış gösteren yükler var ise trafosuz cihazlar idealdir diyebiliriz. Güç hesaplanırken cihazların kurulu güçleri toplanarak toplam güç bulunur. Toplam gücün yüzde 20 fazlası olacak şekilde KGK tercih edilir. Güç analizörü ile ölçüm yaparak KGK önermek ve seçmek en doğru seçimdir. Çünkü büyük seçilen KGK fazla maliyet, yetersiz verilen KGK’ler ise enerji ve verim kaybı      konusunda sıkıntı yaşatacaktır.
ETİKETLER : 1036

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics